logo itpoint.cz

Budou čtyři licence pro sítě 3G

Z výběrového řízení na udělení licencí k provozu sítě mobilních telefonů třetí generace vzejdou čtyři vítězové

Z výběrového řízení na udělení licencí k provozu sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS) vzejdou čtyři vítězové. Vyplývá to ze záměru, který včera Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oficiálně vyhlásil v Telekomunikačním věstníku. Potvrzen byl i postup tendru: V prvním kole budou za pevnou cenu nabídnuty licence pouze stávajícím třem operátorům, ve druhém kole pak bude formou dražby prodána licence čtvrtá. Pokud v prvním kole nebude některá z licencí prodána, bude předmětem dražby ve druhém kole i ona. Usilovat o ní přitom může znovu i uchazeč, který o ni předtím neměl zájem.

Stanoviska k záměru ČTÚ vyhlásit tendr lze zasílat do 31. května. ČTÚ později určí podrobnosti ohledně harmonogramu a finančních podmínek tendru. Při výběrovém řízení bude vládě pomáhat poradce, jehož jméno by mělo být známo do dvou měsíců. Podle usnesení vlády by držitelé licencí měli být známi do konce září letošního roku. Od ČTÚ budou mít přikázáno nutnost splnění určitého minimálního rozsahu základních ukazatelů, například termín zprovoznění sítě nebo zahájení poskytování služeb.

Dosavadní operátoři sítě GSM Eurotel, RadioMobil i Český Mobil již dříve uvedli, že vládní záměr získat z výběrového řízení celkem 20 miliard korun považují za nerealistický. "Pokud cena za udělení licence zůstane na pěti až sedmi miliardách korun, RadioMobil se prvního kola procesu udělování licencí nezúčastní," řekl ve středu 23. května generální ředitel společnosti Roland Mahler. RadioMobil i ostatní operátoři jsou podle dosavadních vyjádření ochotni dát za licenci maximálně tři miliardy korun.

Do souvislosti s očekávaným výnosem z prodeje licencí je někdy také dáván očekávaný zásah ČTÚ při regulaci cen za volání mobilů z pevných telefonů. Půjde o zkoušku jeho nezávislosti na vládních potřebách naplnit státní rozpočet a funkce ochránce trhu v zájmu rovných podmínek pro všechny účastníky.

Článek ze dne 25. května 2001 - pátek