logo itpoint.cz

Český Mobil a Ericsson otevřely vývojové centrum na ČVUT

Centrum má přispět ke vzdělávání a rozvoji multimediálních telekomunikačních služeb, aplikací na bázi bezdrátových technologií a k zavádění systémů mobilní komunikace nové generace

Výzkumné a vývojové centrum pro bezdrátové multimediální služby dnes slavnostně otevřeli zástupci společností Český Mobil (ČM), Ericsson a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Centrum, které se nachází v budově Elektrotechnické fakulty ČVUT, má přispět ke vzdělávání a rozvoji multimediálních telekomunikačních služeb a aplikací na bázi bezdrátových technologií a k zavádění systémů mobilní komunikace nové generace v ČR i celosvětově. "Podobná centra velmi úspěšně fungují například v Silicon Valley," řekl na dnešní tiskové konferenci technický ředitel společnosti ČM Jon Eddy. Otevření se zúčastnili také kanadská velvyslankyně v ČR Margaret Huber, ministr dopravy a spojů Jaromír Schling a předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) David Stádník.

"Český Mobil a Ericsson investovaly do centra přes 4 miliony USD a budou financovat také jeho provoz, který ročně přijde na 750 tisíc USD," upřesnil Jon Eddy. ČM, který je provozovatelem mobilní sítě Oskar, poskytuje prostředky na výstavbu a provoz, vybavení, stipendia a výzkumnou činnost. Dodavatel komunikačních technologií Ericsson dodal nejvyspělejší zařízení pro mobilní datovou komunikaci (General Packet Radio Service – GPRS a server pro Wireless Application Protocol – WAP) a provádí zaškolení studentů a zaměstnanců centra.

"Projekt se stane prostředníkem mezi českými studenty, kteří mají nové nápady, výzkumnými pracovníky a průmyslem," uvedl J. Eddy. Podle prorektora ČVUT Miroslava Vlčka bude výuka v centru zahájena v podzimním semestru. V průběhu roku se jí zúčastní zhruba 300 studentů z nejméně tří kateder fakulty elektrotechnické a případně i dopravní fakulty a asi 15 doktorandů. V současnosti se pracuje na formulaci projektů, které by měly být v centru realizovány.

ČVUT oslovilo pro spolupráci při projektu kromě ČM, který je nejmladším mobilním operátorem v ČR, i ostatní operátory RadioMobil a Eurotel. "Vybrali jsme si pro spolupráci Český Mobil, protože jsme u něj našli nejsympatičtější odezvu," upřesnil M. Vlček. Ředitelem centra by jmenován Ing. Zdeněk Gütter, CSc., který je odborníkem na rozvoj telekomunikačních sítí a služeb. Je jediné svého druhu v ČR.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 2. února 2001 - pátek

Acronis True Image 2020 - 300x415