logo itpoint.cz

Český Telecom nabízí pro nejrychlejší zájemce rychlý Internet za hubičku

Jde o testovací provoz ADSL. Šanci má prvních 500 zájemců, ale jen se správnou pražskou adresou.

Český Telecom startuje 1. července 2001 pilotní projekt určený k testování komerčních služeb založených na technologii ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - Asymetrická digitální účastnická linka.) Akce, která potrvá do října t.r., se mohou zúčastnit uživatelé Internetu z řad firem i široké veřejnosti. Do zkušebního provozu bude zapojeno 500 uživatelů, jejichž telefonní linka je připojena na jednu z osmi vybraných pražských telefonních ústředen. Mimopražští mají zatím smůlu. Ale ani Pražáci nemají vyhráno. V návaznosti na starší testování Českého Telecomu, určené pro jeho zaměstnace, je omezení na vybrané lokality. Jde o účastníky z lokalit Dejvice, Libeň, Chodov, Pankrác, Těšnov, Veleslavín, Vršovice, část Michle a z nejužšího centra. Zájemci se mohou již nyní přihlásit pomocí interaktivního dotazníku na internetové adrese http://www.telecom.cz/adsl. Zde také zjistí, zda je jejich linka zapojená do té správné” ústředny. Informace poskytuje Český Telecom i na bezplatné telefonní lince 0800184084. Předpokladem je počítač s procesorem Pentium 100 MHz a vyšším, 16 MB RAM, síťová karta Ethernet a CD mechanika. Na disku potřebujete 30 MB volného místa a operační systém Windows 95/98/2000/NT.

Zákazníkům budou nabízeny dva tarifní programy: ADSL Standard a ADSL Basic. Tarif ADSL Standard nabízí připojení k Internetu rychlostí 512 kbit/s (směrem k uživateli), měsíční paušální poplatek bude činit 2,- Kč (obsahuje přenos dat zdarma ve výši 400 MB). Je určen pro prvních 200 přihlášených.

Pro zbývajících 300 zájemců bude určen tarif ADSL Basic, nabízející připojení k Internetu rychlostí 256 kbit/s (směrem k uživateli), měsíční paušální poplatek bude činit 2,- Kč (obsahuje přenos dat zdarma ve výši 170 MB). Za instalaci zaplatí zákazník celkem 2,- Kč v obou programech, modem bude zapůjčen zdarma. Cílem testování je zejména návrh a implementace systémů a organizačního zabezpečení ADSL v prostředí telekomunikačních sítí Českého Telecomu a zároveň kvalitní příprava komerční nabídky pro zákazníky.

Technologie ADSL používá standardní telefonní linky pro vysokorychlostní datovou komunikaci, při současném zachování normálního telefonního provozu. V budoucnu se podnikovým zákazníkům, ale i domácnostem Českého Telecomu otevře možnost využívat za výhodných podmínek svou běžnou telefonní linku k připojení na Internet rychlostí několika stovek kilobitů za sekundu. Pokud budou podmínky skutečně výhodné, mohlo by jít o alternativu k dosud nejvýhodnějšímu připojení pro domácnosti, tedy pomocí kabelové televize. Tradiční modemy přitom jsou schopny dosáhnout rychlosti maximálně 56 kilobitů za sekundu. Mimo rychlého připojení k Internetu umožní ADSL v blízké budoucnosti také rozsáhlé spektrum multimediálních služeb (například přenosy digitální televize), vytváření privátních datových sítí, nebo domácí práci zaměstnanců v mnoha různých profesích (tzv. teleworking). Právě nalezení vhodných poskytovatelů obsahu je dnes vnímáno jako největší problém. Asi by mělo jít o dnešní distributory filmových a hudebních nahrávek, prostor mají i televizní stanice. S tím úzce souvisí i rozvoj platebních nástrojů, asi jen část obsahu bude poskytována zdarma. A za film na přání, z virtuální videopůjčovny, bude třeba zaplatit…

Další články:

Český Telecom se připravuje na zavedení technologie ADSL

Český Telecom vyhlašuje výběrové řízení na dodávky moderní datové technologie ADSL

Článek ze dne 29. června 2001 - pátek