logo itpoint.cz

Český Telecom se ve výběrovém řízení na dodavatele technologie ADSL rozhodl pro Alcatel

Vítězná společnost Alcatel dodává DSL systémy 28 operátorům v 19 státech celého světa, včetně Telekom Austria, British Telecom, France Telecom, Telecom Italia nebo Bell Atlantic a v současné době s 10 milióny prodaných DSL linek, tedy více než 50% podílem, zaujímá v tomto odvětví na trhu celosvětově první místo.

Rozhodnutí padlo po důkladném zhodnocení všech technických a komerčních podmínek, nabídnutých jednotlivými potenciálními dodavateli v průběhu výběrového řízení. Příslušnou rámcovou smlouvu podepsali za ČESKÝ TELECOM vicepresident pro sítě pan Petr Slováček a vicepresident pro korporátní služby pan Juraj Šedivý, za vítězný Alcatel Czech, s.r.o. generální ředitel firmy pan František Válek a obchodní ředitel Antonín Bulín.

"Pro ČESKÝ TELECOM je to další krok potvrzující pověst operátora, který svým klientům nabízí kvalitní a spolehlivé služby s přidanou hodnotou. Služby na bázi technologie ADSL se již brzy stanou vítanou alternativou pro všechny české zákazníky, kteří požadují vysokorychlostní přístup k Internetu a multimediálním službám prostřednictvím telefonní linky. Volba společnosti Alcatel jako dodavatele systémů ADSL nebyla náhodná - Alcatel dodal podstatnou část technologie pro českou telefonní síť a navíc si na světovém ADSL trhu udržuje vedoucí pozici," uvedl P. Slováček.

Vítězná společnost Alcatel dodává DSL systémy 28 operátorům v 19 státech celého světa, včetně Telekom Austria, British Telecom, France Telecom, Telecom Italia nebo Bell Atlantic a v současné době s 10 milióny prodaných DSL linek, tedy více než 50% podílem, zaujímá v tomto odvětví na trhu celosvětově první místo.

"Alcatel a ČESKÝ TELECOM úspěšně spolupracují již po řadu let a jsme velmi potěšeni, že podporujeme zavádění prvního DSL systému v České republice," řekl František Válek, generální ředitel společnosti Alcatel Czech. "Zkušenosti společnosti Alcatel, která umožňuje operátorům poskytovat ziskové širokopásmové služby, se uplatňují na pěti kontinentech a pomáhají miliónům zákazníků a podnikatelů plně využít potenciál Internetu."

ČESKÝ TELECOM zahájil v červenci letošního roku zkušební komerční provoz ADSL služeb. Zkušebního provozu, který byl prodloužen do konce prosince 2001, se účastní zájemci z osmi vybraných pražských lokalit. Komerční nabídka širokopásmových služeb ADSL je připravována na začátek druhého čtvrtletí roku 2002 ve 3 největších městech v České Republice (Praha , Brno, Ostrava).

Technologie ADSL používá standardní telefonní linky pro vysokorychlostní datovou komunikaci. V budoucnu se tak domácnostem i podnikovým zákazníkům ČESKÉHO TELECOMU otevře možnost využívat za výhodných podmínek svou běžnou telefonní linku k připojení na Internet rychlostí několika stovek kilobitů za sekundu. Tradiční modemy přitom jsou schopny dosáhnout rychlosti maximálně 56 kilobitů za sekundu.

Mimo rychlého připojení k Internetu umožní ADSL v blízké budoucnosti také rozsáhlé spektrum multimediálních služeb (například přenosy digitální televize), vytváření interaktivních obchodních aplikací, privátních datových sítí, nebo domácí práci zaměstnanců v mnoha různých profesích (tzv. teleworking).

 www.telecom.cz  www.alcatel.cz

Článek ze dne 9. listopadu 2001 - pátek