logo itpoint.cz

Český Telecom soudně napadl rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o propojení telekomunikačních sítí s GTS

"Jsme nyní v situaci, kdy nemáme legální propojovací smlouvu a teoreticky nás může Telecom odpojit," uvedl na včerejší tiskové konferenci generální ředitel GTS Milan Rusnák.

Český Telecom (ČTe) soudně napadl rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o propojení telekomunikačních sítí společnosti GTS a ČTe z dubna letošního roku. "Jsme nyní v situaci, kdy nemáme legální propojovací smlouvu a teoreticky nás může Telecom odpojit," uvedl na včerejší tiskové konferenci generální ředitel GTS Milan Rusnák. S tím však nesouhlasí tiskový mluvčí ČTe Vladan Crha. "Určitě nemáme důvod GTS odříznout, pořád platí původní propojovací dohoda, která přešla na GTS z jejich předchůdce Dattel. Do té doby, než padne soudní rozhodnutí, se Telecom zavázal, že bude respektovat ceny, které ČTÚ stanovil".

Podle Rusnáka žaluje Telecom společnost GTS a nikoli ČTÚ, přestože rozhodnutí o propojovacích smlouvách vydal právě ČTÚ. "ČTe nás žaluje proto, že zákon je nedokonalý. Kdyby ČTe žaloval ČTÚ, tak nemá jeho rozhodnutí odkladnou platnost. Když žaluje nás, tak to odkladnou platnost má," řekl Rusnák novinářům a dodal, že součástí žaloby podané Telecomem je i návrh nové propojovací smlouvy s GTS, v níž dominantní operátor požaduje ceny nerespektující cenové rozhodnutí ČTÚ.   "Formálně je sice žaloba podána na GTS, přesto nám jde principiálně o napadnutí daného rozhodnutí," oponuje Rusnákovi Crha. Podle Crhy je to jediná možnost, jak napadnout rozhodnutí o propojení, které vydal ČTÚ. "Teď je na soudu, aby rozhodl, zda náš krok je oprávněný," dodal Crha. Soud má stanovit podmínky propojovací smlouvy, kterou má GTS s ČTe uzavřít.

"Myslím si, že ČTe není optimista a ví, že ten soud nemůže vyhrát. Ale získávají tím čas, během kterého my nebudeme moci poskytovat služby naším zákazníkům," řekl Rusnák. Domnívá se, že Telecom počkal a dva dny před vypršením lhůty, kdy by nabylo rozhodnutí ČTÚ platnost, dal žalobu na nesprávný soud, což znamená další zdržení. Podle Crhy však ČTe zareagoval hned, jak to bylo možné. "Od toho je odvolací lhůta, podsouvat nám nějaký zlý úmysl je neodůvodněné," uvedl Crha. GTS však nyní zvažuje žalobu na ČTe o náhradu škody. Ty mohou podle Rusnáka dosahovat řádu desítek milionů za rok.

Podle Rusnáka je postup Českého Telecomu výsměchem nezávislému regulačnímu orgánu. Dominantní operátor podle GTS zneužívá svou pozici a znevažuje nejen ČTÚ, ale i důvěryhodnost liberalizace českého telekomunikačního trhu. "Postup dominantního operátora je v ostrém protikladu s proklamacemi vlády o podpoře zahraničních investic a o spravedlivém zacházení se zahraničními investory," konstatoval Rusnák. Takovému chování však podle GTS napomáhá i sám stát. Rusnák připomněl například nedávné přidělení rozsáhlé státní zakázky Českému Telecomu bez jakéhokoliv výběrového řízení před jeho privatizací, zřejmě pro zvýšení budoucí prodejní ceny.

Společnost GTS požádala ČTÚ o nahrazení smlouvy o propojení na konci letošního března, protože odmítla přistoupit na cenové podmínky navržené dominantním operátorem. ČTÚ rozhodl 11. dubna o propojení telekomunikačních sítí dominantního operátora a společnosti GTS. ČTe se poté odvolal, ČTÚ však své rozhodnutí znovu potvrdil.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 25. září 2001 - úterý