logo itpoint.cz

Český telekomunikační úřad by měl dnes stanovit maximální ceny za propojení telekomunikačních sítí mezi Českým Telecomem a ostatními alternativními provozovateli

Ceny budou určitě nižší, než Telecom od svých konkurentů ve veřejných hlasových službách z pevných linek dosud požadoval.

Předseda ČTÚ David Stádník tuto středu oznámil, že jej generální ředitel ČT Přemysl Klíma požádal o direktivní stanovení cen za propojení. Ceny za vzájemné propojení sítí budou zveřejněny se zpožděním několika dnů, neboť se s Telecomem o cenách dohadují další firmy - Contactel a Dattel. Cena za telefonní hovor do sítě Telecomu by se měla podle ČTÚ pohybovat v rozpětí obvyklém v zahraničí, tedy např. pro místní telefonát mezi 20 a 70 haléři za minutu. Evropská komise pro Česko doporučuje cenu do 60 haléřů. Podle předběžných výpočtů počítá telekomunikační úřad s cenou za minutové propojení asi o desetník nižší. Například za ukončení místního hovoru ve své síti chce Telecom 1,20 Kč za minutu, ale v zemích EU tato cena činí dvacet až osmdesát haléřů. ČTÚ proto 27. prosince stanovil metodiku, jíž se obě strany sporu měly řídit. Středeční jednání mezi Aliatelem a Telecomem však přesto skončilo bez výsledku.

Licenci na poskytování veřejné telefonní služby z pevných linek udělil dosud ČTÚ společnostem Aliatel, Callino, Contactel, Czech On Line, Dattelu i firmě GTS Czech, která ho vlastní, Globixu, Intratelu a Kiwwi. Nositelé licencí musí uzavřít s Českým Telecomem propojovací dohody. Teprve ty jejich klientům umožní dovolat se na čísla účastníků v síti Telecomu a naopak.

Rozhodnutí ČTÚ bude možné v případě nelibosti napadnout již jen prostřednictvím soudu. Rozhodnutí ale budou muset Český Telecom i jeho konkurenti akceptovat, jinak jim hrozí pokuta ve výši do pěti miliónů korun. Jedná se o stanovení maximálních cen, je možné samozřejmě uzavřít dohody i s nižšími cenami.

David Stádník nepředpokládá, že by konkurence v hlasových službách přinesla již letos výraznější snížení tarifů.

Článek ze dne 12. ledna 2001 - pátek