logo itpoint.cz

Chorvatsko posunulo konečný termín výprodeje telekomunikací na konec října

Chorvatská vláda rozhodla odložit krajní lhůtu pro prodej 21 procent národního operátora Hrvatski Telekom do konce října.

Chorvatská vláda na konci minulého týdne oznámila rozhodnutí odložit krajní lhůtu pro prodej 21 procent telekomunikačního operátora Hrvatski Telekom do konce října, protože celosvětově spadly ceny akcií v telekomunikacích.

Vláda původně plánovala prodat podíl v květnu nebo září ve veřejné nabídce přístupné zahraničním i domácím investorům. "V důsledku labilnosti na globálních burzách, zvláště v odvětví telekomunikací, vláda stanovila konec října jako poslední termín pro prodej HT," oznámila státní tisková kancelář Hina po uzavřené schůzi kabinetu.

HT má v Chorvatsku monopol na služby pevných linek až do roku 2003. Jeho privatizace je klíčová pro vládní záměr získat letos z privatizace příjmy kolem miliardy dolarů. "Vláda považuje odklad za oprávněný, protože tržní hodnota akciového podílu podle všeho mezitím stoupne," uvedla Hina citující vládní sdělení.

Deutsche Telekom, který koupil 35 procent za 850 milionů dolarů v roce 1999, měl předtím souhlasit se zvýšením svého podílu na majoritu. Vláda naznačila, že pokud by nyní dovolila německé vůdčí telefonní společnosti koupit dalších 16 procent a zajistit si majoritní vlastnictví buď po uskutečnění veřejné nabídky nebo dokonce předtím, mohlo by toto nabídkové řízení znamenat další odklad následkem špatných podmínek na trhu. HT oznámil vloni čistý zisk 915 milionů kun (106.4 milionů dolarů).

Článek ze dne 20. dubna 2001 - pátek