logo itpoint.cz

Chytrý telefon pro více SIM srazí zisky operátorů

Nové mobilní sluchátko pro více SIM, vynalezené italským podnikatelem, by mohlo snížit účty uživatelů až o 30 %.

Nové mobilní sluchátko pro více SIM, vynalezené italským podnikatelem, by mohlo snížit účty uživatelů až o 30%. Nejde o pouhý adaptér na více SIM, běžně známý i u nás. Novinkou je automatické přepínání mezi operátory nabízejícími nejlevnější cenu v různých denních časech.

Jde o věc známou z pobočkových ústředen, v mobilních telefonech jde ale o novinku. "Plánuji vyrábět produkt na Taiwanu a očekávám první modely pro prodej v Itálii do konce roku," řekl tvůrce Giovanni Ferrara.

Podle něj obdržel patent na výrobek o čtyři roky dříve v Ženevě, pokrývající evropské i asijské trhy s možností rozšíření do USA. "Bylo obtížné vydupat projekt ze země," řekl. "Zpočátku zde nebylo tolik mobilních operátorů a lidí nevěnovali mnoho pozorností mé myšlence. Nyní kolem 40% uživatelů mobilních telefonů používá více než jedno číslo a můj software jim umožní obhospodařovat jejich kontrakty k největšímu užitku."

Telefony pro více SIM zákazníkům dají možnost přepínat pohodlně až mezi čtyřmi různými operátory. V Itálii samotné je běžně v nabídce zhruba 130 rozdílných tarifů od pěti mobilních telefonních operátorů, uvedl Ferrara. Dostal podporu sedmi společníků a má již vybrané potenciální výrobní kapacity na Taiwanu. Přestože se ještě nerozhodl o jméně pro svou novou firmu, předpokládá prodejní cenu sluchátek mezi 350$ a 480$.

"Zařízení by mělo umožnit úspory asi 30 procent, takže si myslím, že by se telefony zaplatily během tří až čtyř měsíců," řekl Ferrara. Sluchátka by fungovala se systémy užívanými všemi hlavními evropskými mobilními operátory, což potenciálně zpřístupňuje trh až 400 milionů abonentů. Ferrara nyní zvažuje vhodnost výroby jeho produktu v jižní Itálii, stejně jako na Taiwanu, aby mohl využít příspěvky evropské unie v této oblasti.

Jeho telefony budou především určeny pro velké trhy, počínajíc s italskými 45 miliony účastníků, i když rovněž vyjádřil zájem o Singapur a Čínu.

Článek ze dne 11. července 2001 - středa