logo itpoint.cz

ComNet Prague 2001 - za rok nashledanou

Největší operátoři nepřišli, ze světových výrobců se zúčastnil jen Siemens. To pro pokračování ComNetu nevypadá vůbec dobře

Vyčerpanost z investic do nových technologií nebude tím hlavním důvodem. Ti velcí si prostě propočítali a porovnali efektivitu účasti v Praze a v Brně na prestižnějším Invexu. Rozhodování měli jednodušší i díky několikanásobku ceny pražské akce, za kterou nenásledoval stejný efekt v návštěvnosti a prestiži. Také si oproti menším firmám mohli dovolit na ComNetu nebýt. Menší firmy na to možná do roka přijdou také a to by historii ComNetu zpečetilo. Jak se ukázalo, zúčastnit se Invexu je pro všechny, co chtějí v oboru něco znamenat mnohem důležitější. I přes každoroční infarktové přesuny po permanentně rozestavěné dálnici. Ani Invex není ideální, připomeňme si jen hlasy, volající po oddělení telekomunikačních a počítačových expozicí, protože je jinak Invex v jednom dni těžko stravitelný. I přes konvergenci IT technologií a tedy přesah mezi telekomunikacemi a výpočetní technikou si navzájem mnoho neřeknou třeba firma vyrábějící duplikátory disket a firma vyrábějící telefonní konektory. Na tyto potřeby lepší profilace může ovšem reagovat BVV, ale ne ComNet jako jejich konkurent, který si nemůže dovolit být jen úzce telekomunikační nebo počítačový.

Nakonec agenturní zpráva hovoří jasně:

Jen několik málo velkých telekomunikačních operátorů se zúčastnilo letošního 9. ročníku veletrhu podnikových informačních a komunikačních technologií ComNet Prague 2001, který dnes končí na pražském holešovickém Výstavišti. Zatímco České radiokomunikace, Contactel, Pragonet či Siemens se akce zúčastnily, chyběly například Český Telecom, EuroTel, RadioMobil, Český Mobil, Aliatel nebo GTS.

Jak vyplývá z ankety ČIA mezi zástupci operátorů, důvodem neúčasti je především menší význam veletrhu oproti brněnskému Invexu. Podle manažera marketingových komunikací Aliatelu Petera Vanka ztratil ComNet jako výstava na prestiži, čehož je důkazem i počet a složení vystavovatelů v letošním roce. "Podle našeho názoru je jediný tuzemský významný veletrh v oblasti telekomunikací a informačních technologií je Invex - co do počtu návštěvníků, jejich složení i prestiže," uvedl Vanek a dodal, že Aliatel se přesto zúčastní alespoň doprovodných akcí ComNetu.

Také Český Mobil se letos hodlá prezentovat pouze na jednom veletrhu, který je podle jeho tiskového mluvčího Igora Přerovského nejprestižnější a nejvíce navštěvovaný. "Proto jsme si vybrali Invex. Vzhledem k rostoucím cenám za přípravu a realizaci expozice na veletrzích je pro nás neefektivní účastnit se více než jednoho veletrhu," řekl Přerovský. Stejný přístup zvolil i konkureční Eurotel. "Svou návštěvností a dopadem je na oblast našeho podnikání důležitější. Další prostředky raději než na účast na ComNetu použijeme přímo ve prospěch zákazníků," potvrdil mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.

Pokles kvality a zájmu o tyto odborné veletrhy pozoruje i marketingový ředitel GTS David Duroň. "Nezúčastníme se ani letošního Invexu. Raději než na podobné akce budeme investovat do rozvoje infrastruktury a služeb," vysvětlil Duroň. Přesto si nemyslí, že by byla ČR natolik malou zemí, aby se zde nenašlo místo pro více odborných veletrhů. Důležité však je, aby jejich náplň byla vždy něčím jedinečná a přinášela hodnotu tak pro zákazníky, tak pro vystavovatele. Cena a hodnota, kterou v současnosti účast na veletrhu přináší, určitě podle Duroně není v rovnováze.

Pořadatelem ComNetu je IDG World Expo Messen-und Austellungs GmbH, dceřiná společnost International Data Group (IDG), která pořádá 168 odborných veletrhů a kongresů v 35 zemích. Pořadatelé očekávají, že třídenní veletrh navštíví přes 20 tisíc zájemců. Loňský 10. ročník Invexu, pořádaný akciovou společnosti BVV, přitom navštívilo přes 150 tisíc osob. Navíc cena za pronájem výstavního stánku je u ComNetu téměř třikrát dražší než na Invexu.

Článek ze dne 25. května 2001 - pátek