logo itpoint.cz

ČTÚ navrhuje vypsáni nového tendru na UMTS

Vláda by se tímto návrhem měla zabývat druhý týden v září. V nové soutěži by prý mohl ČTÚ nabídnout licence za takovou cenu, se kterou jsou akcionáři všech tří operátorů ochotni souhlasit

Zrušení prvního kola zatím neuzavřeného výběrového řízení na udělení licencí pro sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS) navrhnou vládě Český telekomunikační úřad (ČTÚ), ministerstvo financí a ministerstvo dopravy a spojů. Poté by mělo být vypsáno nové výběrové řízení, jehož výtěžek by měl činit alespoň 10 miliard korun. Informuje o tom aktuální vydání Mladé fronty Dnes.

Vláda by se tímto návrhem měla zabývat druhý týden v září. V nové soutěži by prý mohl ČTÚ nabídnout licence za takovou cenu, se kterou jsou akcionáři všech tří operátorů ochotni souhlasit. Podle deníku by se tak částka za jednu licenci mohla dostat na sumu okolo 3,3 miliardy korun. Existují však i další varianty, přičemž konečné rozhodnutí musí učinit vláda, která původně z prodeje licencí UMTS počítala s dvacetimiliardovým příjmem do letošního státního rozpočtu. Předseda ČTÚ David Stádník listu informace o záměru zrušit současné výběrové řízení nepotvrdil.

V prvním kole tendru byly licence za pevnou cenu zhruba 6,7 miliardy korun nabídnuty stávajícím operátorům - Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Zatímco nejmladší operátor Český Mobil cenu neakceptoval a hodlá se zúčastnit až druhého kola, společnosti Eurotel a RadioMobil přihlášky do tendru odevzdaly. Zároveň však žádají o možnost splácet částku za licenci po dobu několika let, omezení celkového počtu udělených licencí na tři nebo možnost odepsat si náklady na získání licence z daní. Ve druhém kole pak měly být formou dražby prodány licence, o kterých se nerozhodne v prvním kole.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 27. srpna 2001 - pondělí