logo itpoint.cz

Czech On Line začne poskytovat hlasové služby

Jedním z nejvýznamnějších alternativních telekomunikačních operátorů v České republice se chce stát společnost Czech On Line (COL), jejímž stoprocentním vlastníkem je od července loňského roku rakouský Telekom Austria

Jedním z nejvýznamnějších alternativních telekomunikačních operátorů v České republice se chce stát společnost Czech On Line (COL), jejímž stoprocentním vlastníkem je od července loňského roku rakouský Telekom Austria. "Předpokládáme, že alternativní operátoři získají během pěti až šesti let asi 30 až 35 procent trhu s hlasovými službami na pevných linkách," řekl na tiskové konferenci generální ředitel COL Charles Peake.

Czech On Line působí na českém trhu od konce roku 1995 jako poskytovatel placených internetových a datových služeb Video On Line, v srpnu 1999 jako první na zdejším trhu nabídl internetové připojení zdarma pod značkou Volný.cz. "Nyní máme přes 220 tisíc aktivních zákazníků s vytáčeným připojením a více než tisíc zákazníků s vyhrazeným přístupem," konstatoval Peake. Licenci k provozování hlasových služeb udělil firmě Czech On Line Český telekomunikační úřad v prosinci loňského roku, letos se COL stala jedním ze tří vítězů výběrového řízení na licence ke zřizování a provozování bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 3,5 GHz. O přímý vstup na trh mobilní telekomunikace v ČR se Telekom Austria společně s Telecom Italia Mobile neúspěšně ucházel v roce 1999 v rámci výběrového řízení na třetího operátora sítě GSM. "Pokud bude vhodná příležitost, chce se Telekom Austria podílet na další konsolidaci českého trhu i v budoucnu," řekl Peake bez bližších podrobností. Kromě mateřské země a České republiky je firma majoritním vlastníkem mobilních operátorů ve Slovinsku a Chorvatsku.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 30. července 2001 - pondělí