logo itpoint.cz

Deregulace kabelových televizí popohnala rozvoj DSL

Firmy kabelové televize uchopily šanci poskytnutou kongresem USA v telekomunikačním zákonu z roku 1996 na nabídku rychlého internetového přístupu - tah, který donutil Baby Bells zavést své vlastní širokopásmové služby v podobě digitální účastnické linky.

Předseda Federální komunikační komise USA (FCC) Michael Powell ve středu řekl, že uvolnění pravidel širokopásmových kabelových sítí vynucené telefonními společnostmi skutečně dává naději na rozvoj vysokorychlostních datových služeb, který byl v poslední dekádě zadržován před spotřebiteli.

Powell v narážce na státní regulátory řekl, že kabelové firmy uchopily šanci poskytnutou kongresem v telekomunikačním zákonu z roku 1996 na nabídku rychlého internetového přístupu - tah, který donutil Baby Bells (regulovaní lokální telefonní operátoři v USA) zavést své vlastní širokopásmové služby v podobě digitální účastnické linky.

"Příležitosti v datových službách vedly k rozvinutí infrastruktury pro vyšší rychlosti, jenž přinutily lokální operátory vstát z pohodlného ušáku a reagovat," řekl Powell. "DSL zde mohly být již dlouho, přátelé -- 15 let nebo i více. Kde byly? Odstartovaly na trh až nyní, protože je začaly využívat kabelové firmy."

Podle Powella kabelové firmy investovaly primárně do širokého pásma, jelikož právní deregulace průmyslu z roku 1996 odstranila cenové kontroly a povolování vstupu do těchto mladých oborů.

"Osobně věřím, že zákon by měl spravedlivě dělit zodpovědnost za prudký vzestup a zájem o širokopásmovou technologii. Myslím si, že dokument přitáhl investice do kabelových sítí, z toho zejména jeho deregulační části," řekl Powell na jednání Národního svazu komisařů regulačních orgánů.

Článek ze dne 6. března 2001 - úterý