logo itpoint.cz

Devadesát procent telefonních stanic Českého Telecomu bylo ke konci července letošního roku napojeno na digitální ústředny

Zatímco na konci roku 1999 provozoval Český Telecom 350 analogových ústředen s kapacitou 1,2 milionu přípojek a 136 digitálních ústředen s kapacitou 3,4 milionu přípojek, o rok později se poměr ústředen snížil na 187:141 ve prospěch analogových.

Devadesát procent telefonních stanic Českého Telecomu bylo ke konci července letošního roku napojeno na digitální ústředny. Kompletní digitalizace musí být dokončena do 1. července příštího roku jako podmínka zavedení možností volby operátora a přenositelnosti čísla, které telekomunikační zákon uvádí jako předpoklad pro možnost přístupu alternativních operátorů ke koncovým zákazníkům z řad domácností. Na včerejším setkání s novináři to uvedl viceprezident pro sítě Českého Telecomu Petr Slováček.

Zatímco na konci roku 1999 provozoval Český Telecom 350 analogových ústředen s kapacitou 1,2 milionu přípojek a 136 digitálních ústředen s kapacitou 3,4 milionu přípojek, o rok později se poměr ústředen snížil na 187:141 ve prospěch analogových. Digitalizace sítě Českého Telecomu se v loňském roce zvýšila ze 77 na 86 procent. Ke konci letošního roku plánuje firma provozovat již jen 80 analogových ústředen s kapacitou 450 tisíc přípojek, zatímco 141 ústředen bude digitálních a jejich kapacita bude 4,4 milionu přípojek. Ke konci června příštího roku pak bude Český Telecom provozovat jen digitální ústředny - kapacita 141 těchto ústředen by měla být 4,5 milionu digitálních přípojek. Podle Slováčka provází plnění požadavků telekomunikační zákona i plošná výměna softwarového vybavení ústředen a celkově miliardové investice.

Počet hlavních telefonních stanic (HTS) Českého Telecomu vloni vzrostl o pouhých 15 tisíc. Zatímco na konci roku 1999 firma provozovala 3,839 milionu HTS, o rok později to bylo 3,854 milionu. Během loňského roku byl počet HTS poprvé překonán počtem mobilních telefonů, který nyní činí přibližně 5,7 milionu.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 6. září 2001 - čtvrtek