logo itpoint.cz

eBanka začne poskytovat virtuální karty pro placeni na internetu

Internetová karta, která je produktem asociace Europay, by měla být mnohem bezpečnějším instrumentem plateb na internetu než běžné platební karty.

Jako první v ČR začne eBanka nabízet svým klientům virtuální platební karty, které se používají pro placení na internetu. eBanka ji začne nabízet zhruba za dva týdny, po skončení pilotního provozu. Podle ředitele eBanky Romana Mentlíka by o kartu mohlo mít zájem 20 až 30 procent klientů eBanky.

Internetová karta, která je produktem asociace Europay, by měla být mnohem bezpečnějším instrumentem plateb na internetu než běžné platební karty. Její limit je totiž navržen na 10 tisíc korun a podle přání klienta může být ještě snížen. "V případě odcizení čísla karty tak dosáhne škoda maximálně 10 tisíc korun, u normální platební karty by to bylo mnohem víc," řekl Mentlík. "My ostatně používání platebních karet na internetu nedoporučujeme," doplnil ředitel Europay pro ČR a Slovensko Ján Čarný. Internetovou platební kartu vydává eBanka k běžnému účtu. Její zřízení nebude stát podle Mentlíka nic a roční poplatek je stanoven na 150 korun. Podle Čarného se používají virtuální karty už v 19 zemích Evropy. Europay jedná o zavedení virtuálních karet i s dalšími českými bankami. Podle nedávného průzkumu společnosti Taylor Nelson Sofres Interactive přetrvávají v ČR obavy z online obchodování. Nejrozšířenějším způsobem placení je tak dobírka, druhým nejrozšířenějším placením je pak hotovost při osobním převzetí zboží a až na čtvrtém místě je platba kartou. Dále se v ČR používá placení přes mobilní telefon, či přes platební systém eBanky. eBanka poskytuje služby výlučně formou přímého bankovnictví a zahájila činnost v květnu 1998. Koncem roku 1999 do eBanky kapitálově vstoupila Česká pojišťovna, která drží 99 procent akcií.

 Česká informační agentura
pj

Podobný produkt nabízí již několik let i firma CCS, náš článek Cesta CCS v platbách na Internetu nezačíná nejlépe

Článek ze dne 18. července 2001 - středa