logo itpoint.cz

Evropa úspěšně otestovala sedm mobilních sítí třetí generace UMTS

Společnosti Siemens a NEC dodaly pro tyto sítě potřebnou infrastrukturu a řadí se mezi čelní dodavatele sítí UMTS.

V současné době jsou spouštěny mobilní sítě třetí generace. Sedm evropských mobilních operátorů úspěšně dokončilo testovací provoz a první hovory ve zkušebních sítích UMTS se tak uskutečnily v Itálii, Německu, Rakousku, Monaku a Finsku. Ve zkušebních provozech byly použity prototypy telefonů třetí generace. Rovněž bylo navázáno stabilní spojení se stávajícími sítěmi GSM a pevnými sítěmi. Na ostrově Man byl kromě hlasových hovorů uskutečněn i první videokonferenční hovor, který prostřednictvím vzdušného rozhraní UMTS přenášel obrazy mezi jednotlivými terminály UMTS. Při všech přenosech se používala zařízení třetí generace, která společně dodaly firmy Siemens, Information and Communication Mobile (IC Mobile) a NEC.

"Úspěšným dokončením zkušebního provozu sítě UMTS jsme opustili laboratorní fázi testů a prokázali jsme spolehlivost sítě v reálných podmínkách. Fakt, že právě firmy Siemens a NEC poskytly technologii třetí generace potřebnou pro uskutečnění prvních hovorů UMTS, potvrzuje naše postavení vedoucího dodavatele sítí UMTS", uvedl člen představenstva Siemens IC Mobile Lothar Pauly.

"Sítě UMTS jsou převratných objevem pro jedenadvacáté století. Jsme rádi, že spolu se společností Siemens můžeme být hlavními hráči při zavádění služeb UMTS pro operátory. Služby UMTS změní náš život a společnosti NEC i Siemens se zavázaly vyvíjet nové mobilní technologie, které budou posouvat hranice UMTS ještě dál", řekl Hirofumi Okuyama, víceprezident a výkonný ředitel mezinárodní provozní divize NEC Networks.

Kromě infrastruktury třetí generace dodává firma Siemens IC Mobile mobilní aplikace, které umožňují poskytovat v sítích UMTS nové multimediální a datové služby. Společnosti Siemens a NEC již uzavřely smlouvy o dodání a zavedení sítí UMTS se 17-ti mobilními operátory.

UMTS

Společnost Siemens IC Mobile začala s výzkumem, návrhem a rozvojem sítě UMTS již v roce 1992, kdy byla na trh uvedena síť GSM. V současné době zaměstnává v tomto oboru 4 000 odborných pracovníků. Ve spolupráci se svým partnerem NEC spustila firma Siemens IC Mobile první sítě UMTS v Evropě.

Siemens a NEC jsou jediné společnosti na světě, které ve spolupráci nabízejí obě radiové technologie UMTS, jak režim FDD (Frequency Division Duplex) pro vzdálené pokrytí a symetrické širokopásmové aplikace jako jsou mobilní videokonferenční telefonní hovory, tak režim TDD (Time Division Duplex) určený pro asymetrické aplikace jako poskytování internetových služeb v hustě obydlených oblastech. Režim TDD zaručuje nejlepší možné využití dostupných radiových frekvencí a zajišťuje tak optimální přenosové rychlosti. Význam těchto služeb na rozvinutých telekomunikačních trzích neustále stoupá.

Siemens Information and Communication Mobile Group

Společnost Siemens Information and Communication Mobile Group (IC Mobile) nabízí kompletní portfolio řešení pro mobilní sítě - od mobilních přístrojů, přes infrastrukturu až po aplikace. Oblast přístrojů zahrnuje jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní spektrum technologií GSM, GPRS a UMTS, od základnových stanic a přepínacích systémů po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Mobilní aplikace pokrývají Unified Messaging, služby založené na aktuální pozici uživatele (Location Based Services) a platby prostřednictvím mobilních telefonů (Mobile Payment). Ve fiskálním roce 2000 (končícím 30.9.2000) oznámila společnost tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT dosáhla 758 milionů eur. Skupina zaměstnává po celém světě 29 840 pracovníků (k 31.3.2001).

Další informace o skupině Siemens IC Mobile jsou k dispozici na adrese http://www.siemens.de/mobile

NEC a divize Networking / Mobile Communications Business

NEC Corporation je předním poskytovatelem internetových řešení, který prostřednictvím tří vlastních společností - NEC Solutions, NEC Networks a NEC Electron Devices - nabízí zákazníkům specializovaná řešení v oblasti počítačových a síťových technologií a elektronových zařízení. NEC Networks se v současné době soustředí na oblasti související s Internetem, širokopásmový Internet a mobilní Internet. Většinu svých zdrojů a úsilí věnuje rozvoji mobilního přístupu na Internet třetí generace. Společnost NEC se aktivně zapojila do propagace rozvoje technologií W-CDMA a vždy v oboru zaujímala přední místo. NEC se aktivně zapojila do celosvětového zkušebního provozu W-CDMA spolu s vedoucími operátory, jako je British Telecom, Telephone Organisation of Thailand (TOT), SK Telecom (Korea), SingTel Mobile (Singapore), Telecom Italia Mobile and Research Institute of Telecommunications Transmission (China). Společnost NTT DoCoMo a japonská skupina J-Phone Group si zvolily NEC jako dodavatele komerčních systémů. NEC již začala s dodávkou všech hlavních síťových systémů, včetně hlavní sítě pro komerční síť třetí generace firmy NTT DoCoMo, která by měla být spuštěna letos v květnu.

Internetový odkaz na služby třetí generace společnosti NEC : http://www.nec.co.jp/3g-mobile

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 11. července 2001 - středa