logo itpoint.cz

Finové startují zkušební provoz multimediálních zpráv

Pilotní projekt, který uskutečňuje finský operátor Sonera ve spolupráci s Nokií, je jednou z prvních světových zkoušek kompletní technologie MMS v prostředí živé sítě

Nové technologie a služby multimediálních zpráv MMS (Multimedia Messaging Service) jsou v těchto dnech testovány ve Finsku. Pilotní projekt, který uskutečňuje finský operátor Sonera ve spolupráci s Nokií, je jednou z prvních světových zkoušek kompletní technologie MMS v prostředí živé sítě. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Nokia, kterou ČIA dnes poskytla Marlene Lašová z agentury Mmd.

Nástupce velmi oblíbených krátkých textových zpráv SMS umožňuje zasílání zvukových a obrazových klipů, fotografií a jiných grafických souborů s tradičními textovými zprávami. Provoz je testován na speciálně upravených přístrojích Nokia 9210. Komerční nasazení MMS se očekává v lednu 2002. Systém MMS bude fungovat výhradně v sítích třetí generace 3G.

Nokia je světovým dodavatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí a sítí založených na protokolu IP. Akcie společnosti Nokia jsou kótovány na šesti největších světových burzách.

Společnost Sonera poskytuje řešení datové komunikace pro firmy a hlasové služby na pevné i mobilní síti ve Finsku a přilehlých oblastech. V roce 2000 dosáhla Sonera obratu 2,05 miliardy eur a její zisk před odečtením mimořádných výdajů a daní činil 1,86 miliardy eur. Sonera zaměstnává více než 11 200 lidí.

 Česká informační agentura
Článek ze dne 16. července 2001 - pondělí