logo itpoint.cz

Finská společnost Sonera chce bezpatně odevzdat již získanou licenci na provozování UMTS

Největší finský operátor se vzdává licence prakticky rok po té, co dražební horečka vytlačila ceny německých licencí na 50 miliard eur a svým rozhodnutím si Sonera zaknihuje ztrátu na investicích ve výši 18 milionů eur (asi 610,3 milionu korun).

Skepticizmus ohledně skutečné hodnoty licencí na poskytování telekomunikačních služeb třetí generace známých pod zkratkou UMTS umocnil krok finské skupiny Sonera. Ta se jako první operátor rozhodla bezplatně odevzdat získanou licenci. Informoval o tom deník Financial Times.

Společnost Sonera spolu se svým norským partnerem Enitel, se kterým se spojila do konzorcia Broadband Mobile ASA, přistoupila k vrácení norské licence UMTS bez nároku na náhradu. Největší finský operátor se vzdává licence prakticky rok po té, co dražební horečka vytlačila ceny německých licencí na 50 miliard eur (zhruba 1,7 bilionu korun). Svým rozhodnutím si Sonera zaknihuje ztrátu na investicích ve výši 18 milionů eur (asi 610,3 milionu korun).

Rozhodnutí odejít z norského trhu služeb UMTS bylo podle představenstva společnosti podmíněné výlučně situací v této zemi. "Nemá to žádný vliv na naše aktivity v rámci společných podniků v Německu, Itálii a Španělsku," uvedla společnost ve stanovisku.

Sonera byla v loňském roce překvapivě úspěšná v získávání evropských licencí UMTS. Kromě finské licence získala společnost v rámci joint venture licenci UMTS i ve Španělsku, Itálii, Německu a Norsku.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
ak

Článek ze dne 13. srpna 2001 - pondělí