logo itpoint.cz

Firmy Aliatel a Český Telecom se nedohodly na propojení svých sítí

Základním rozporem zůstaly představy o cenách za propojení - jejich rozdílná stanoviska tak bude nyní řešit ČTÚ.

Základním rozporem zůstaly představy obou společností o cenách za propojení. Jejich rozdílná stanoviska tak bude nyní řešit Český
telekomunikační úřad (ČTÚ). Obdobné jednání se včera konalo se společností Contactel. Dattel je na poředu dne dnes.

"Telekomunikační úřad počká na výsledek všech jednání, poté jako regulátor trhu stanoví ceny za propojení u společností, které se s Českým Telecomem vzájemně nedohodly," uvedl předseda ČTÚ David Stádník. Byly by tak stanoveny maximální ceny za propojení, shodné pro všechny společnosti kromě těch, které se s Českým Telecomem domluví na jiné výši. Pokud by je Český Telecom nebo další operátoři odmítli akceptovat, hrozila by jim podle telekomunikačního zákona pokuta až 5 mil. Kč.

"Zatím nechceme naznačovat, jak se rozhodneme. Nechceme bránit volnému průběhu dnešních a zítřejších jednání s dalšími operátory," upřesnil D. Stádník. Rozhodnutí hodlá ČTÚ vydat nejpozději v pátek 12. ledna. Podle D. Stádníka nebude ČTÚ stranit ani Telecomu, ani alternativním operátorům - prioritní by měl být vznik konkurenčního prostředí a zájmy uživatelů.

D. Stádník připomněl, že ČTÚ koncem prosince vydal obecné cenové rozhodnutí, kterým se stanoví způsob výpočtu cen za propojení veřejných telekomunikačních sítí. "Do té doby jsme od operátorů neměli dostatek potřebných informací o dosavadních jednáních," vysvětlil D. Stádník důvod, proč ČTÚ vydal rozhodnutí až před několika dny. Jak ale sdělil V. Crha, ani na jeho základě se Český Telecom s Aliatelem nedohodly. "Ceny jsme vypočítali podle zásad navržených ČTÚ," řekl V. Crha. Aliatel podle jeho slov žádný návrh na dnešním jednání nepředložil.

Telekomunikační úřad doporučil operátorům metodiku, která je vlastně modifikací metody plně alokovaných nákladů (FAC) použité Českým Telecomem při stanovení původních a pro alternativní operátory údajně nepřijatelných cen. Aliatel však nadále vidí i v upravené metodě FAC riziko požadování přemrštěných cen za propojení, které budou tlumit rozvoj konkurence na českém telekomunikačním trhu. "Jako optimální metodu pro určení cen za propojení v současné době vidíme použití cen, které již v Evropské unii ukázaly, že jednak pokrývají operátorům náklady za propojení a jednak stimulují konkurenci. Tyto ceny pro letošní rok zajistí v České republice pouze metoda "best practice" - tj. srovnání s cenami na liberalizovaných fungujících evropských trzích," uvedl ředitel pro marketing a rozvoj služeb Aliatelu Aleš Růžička.

Podle představ ČTÚ by měl z propojení Českému Telecomu připadnout "přiměřený zisk", a to ve výši 6 %. "To je ale o polovinu méně, než mají operátoři například ve Velké Británii nebo Francii. Pro žádného investora nebude atraktivní vložit peníze do něčeho, co přinese menší výnosy než například státní dluhopisy", odpověděl mluvčí Českého Telecomu.

Český Telecom bude o cenách propojení jednat i se společnostmi Globix a Kiwwi - ty však zahájily jednání až později a zákonný termín pro vzájemnou dohodu zatím ještě neskončil. Licenci na poskytování veřejné telefonní služby dále od ČTÚ obdržely i společnosti Callino a Intratel, ani jedna ale zatím s Českým Telecomem jednání nezahájila. "Plánujeme tam učinit nejpozději koncem ledna," sdělila tisková mluvčí firmy Callino Marcela Marešová.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 11. ledna 2001 - čtvrtek