logo itpoint.cz

Francie získá plné mobilní pokrytí během tří let

Francouzská vláda našla nástroje na podporu mobilního pokrytí odlehlých oblastí, nezajímavých pro operátory.

Francouzské mobilní telefonní sítě budou pokrývat celou zemi během nejbližších tří let díky balíčku vládní pomoci zaměřeného na pomoc venkovských oblastí, uvedla v sobotu kancelář předsedy vlády Lionela Jospina.

Kolem 8.4 procent francouzského území na kontinentu v současné době nemá žádný mobilní signál. Nicméně oblasti, kterých se to týká jsou odlehlé a mají počet trvalých obyvatel jen kolem 390000, takže telefonní společnosti nebyly příliš ochotné tam stavět své sítě.

Vládní úředníci uvedli že by náklady kolem 1.4 miliard franků pro zajištění úplného mobilního pokrytí Francie mohla vláda v Paříži získat nabídkou levných úvěrů v hodnotě 500 milionů franků na financování projektu. Lokální vládní složky by zajistily dalších 500 milionů franků ve formě úvěrů zatímco telefonní společnosti by podle očekávání přispěly kolem 400 milionů franků.

Tři francouzští mobilní telefonní operátoři Orange, Vivendi Universal SFR a Bouygues Telecom souhlasili s dělením nákladů na provoz sítě v odlehlých oblastech, řekl státní činitel. Projekt bude oficiálně představen v pondělí. Čísla zveřejněná minulý týden ukázala že 55.1 procent populace -- kolem 33.12 milionů lidí -- nyní využívá mobilní telefony.

Článek ze dne 9. července 2001 - pondělí