logo itpoint.cz

GTS žádá ČTÚ o nahrazení smlouvy o propojení s Českým Telecomem rozhodnutím ČTÚ o propojení sítí

Jedná se o krajní prostředek, který podle telekomunikačního zákona umožňuje regulátorovi trhu zasáhnout v případě, že mezi operátory nedojde k dohodě v zákonné lhůtě 90 dnů.

Telekomunikační společnost GTS požádala Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o nahrazení smlouvy o propojení s Českým Telecomem rozhodnutím ČTÚ o propojení sítí. "Jedná se o krajní prostředek, který podle telekomunikačního zákona umožňuje regulátorovi trhu zasáhnout v případě, že mezi operátory nedojde k dohodě v zákonné lhůtě 90 dnů. Tato lhůta uplynula 25. ledna 2001," sdělil tiskový mluvčí GTS David Duroň.

Rozhodnutí ČTÚ o propojení sítí očekává GTS počátkem příštího týdne. Duroň připomněl, že ani případné odvolání poté nemá odkladný účinek. "Propojovací dohodu s Českým Telecomem stále odmítáme podepsat, zatímco jiní alternativní operátoři ji nakonec pod různými tržními tlaky podepsali," konstatoval Duroň. Podle názoru GTS vnucuje Český Telecom alternativním operátorům diskriminační podmínky.

"Český Telecom stále požaduje na alternativních operátorech úhradu nákladů na vybudování a provoz přenosových cest i mezi jeho vlastní ústřednou a bodem propojení, tzn. úhradu nákladů na budování jeho vlastní sítě," přiblížil Duroň zásadní důvod, proč GTS na tuto smlouvu nepřistoupila. Z telekomunikačního zákona přitom podle něj jednoznačně vyplývá povinnost každého operátora zřídit a provozovat tyto přenosové cesty mezi vlastní ústřednou a bodem propojení sítí na své vlastní náklady.

"Naše stanovisko je jednoduché - chceme jen, aby si každá strana hradila své náklady," řekl tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Dodal ale, že rozhodnutí ČTÚ bude dominantní operátor respektovat a připomněl, že o schopnosti Českého Telecomu domluvit se svědčí i úspěšně uzavřené propojovací dohody s dalšími novými operátory.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 2. dubna 2001 - pondělí