logo itpoint.cz

I letos se počítá s nárůstem prodeje mobilních telefonů

Z analýzy odbytu, které provádí GfK Marketing Services ve více než 40 zemích celého světa, vyplývá, že v letošním roce spotřebitelé odhadem nakoupí kolem 516 milionů mobilních telefonů.

V letošním roce se podobně jako loni opět očekává, že trh mobilních telefonů dále poroste. Z analýzy odbytu, které provádí GfK Marketing Services ve více než 40 zemích celého světa, vyplývá, že v letošním roce spotřebitelé odhadem nakoupí kolem 516 milionů mobilních telefonů. To znamená o 33 % více oproti poptávce v předchozím roce.

Regionálně je však tento nárůst značně rozdílný. GfK Marketing Services vychází z toho, že v zemích střední a východní Evropy se prodá o 49 % více mobilních telefonů, zatímco v západní Evropě pouze o 16 procent více. I přesto se ale v těchto zemích v roce 2001 prodá většina mobilních telefonů, a to čtyři z pěti.

Ve Francii, v Německu, Itálii, Španělsku a ve Velké Británii, kde je dosahováno 54 procent celoevropského obratu, je nárůst v roce 2001 svými 12 až 15 % obzvlášť nízký. Takřka ve všech těchto státech totiž vlastní víc než polovina obyvatelstva jeden mobilní telefon nebo i více. V mnoha zemích činí míra nasycenosti trhu dokonce více než 60 nebo i 70 %, jako např. v Rakousku, Švédsku a Itálii. Od toho se stále více odvíjí další vývoj trhu s mobilními telefony v západní Evropě, závislý na koupi druhého nebo třetího aparátu.

Analýza také poukazuje na to, že průměrná cena mobilních telefonů poroste. "Protože jsou trhy nasycené a navíc se dá očekávat, že investoři budou váhat s velkými investicemi, např. kvůli UMTS, se mnoho provozovatelů sítí rozhodlo zredukovat počet svých poboček. To znamená, že průměrná cena mobilních telefonů poroste," uvádí se v analýze. To údajně nasvědčuje tomu, že boom mobilních telefonů v západní Evropě se střednědobě bude spíše zpomalovat, kdežto ve střední a východní Evropě si ponechá svou dynamiku.

 Česká informační agentura
mv

Článek ze dne 1. března 2001 - čtvrtek