logo itpoint.cz

Inteligentní platební systémy zvýši celosvětově HDP

O 1 až 1,5 % by se mohl celosvětově zvýšit HDP zavedením inteligentních platebních systémů

O 1,0 až 1,5 procenta by se zavedením inteligentních platebních systémů mohl celosvětově zvýšit HDP. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vypracovala společnost Logica ve spolupráci s britským ekonomem Rogerem Bootlem. Podle studie totiž současné platební infrastruktury neodpovídají stavu technologického pokroku, a neflexibilita bankovních operací proto brzdí ekonomický růst.

Inteligentní platební systémy by mohly zkrátit dobu vyřizování plateb a umožnit jejich odesílateli sledovat krok po kroku cestu, kudy finance putují. Podle Petra Hampla ze společnosti Logica, může právě toto být posun ke skutečnému on-line bankovnictví. "V této době již některé světové banky inteligentní platební systémy zavádějí, ale není jich mnoho," doplnil.

Zpráva potvrzuje, že se bude i nadále rozšiřovat systém tzv. elektronických peněženek. "Tyto e-peníze vydávané soukromými institucemi, které se budou směňovat a obchodovat v různých kurzech, nenahradí peníze vydávané centrálními bankami," tvrdí Bootle. "Tyto nové měny umožní zákazníků provádět on-line transakce o malých hodnotách a samy budou garantovány státními penězi. Rovněž ceny a kontrakty v ekonomice budou nadále zaznamenávány v národních měnách," dodal.

Logica působí zejména v telekomunikacích, finančních službách, průmyslu a veřejném sektoru. Firma má více než 12 tisíc zaměstnanců ve 30 zemích. Logica, s. r. o., s pobočkami v Praze, Plzni, Brně a Bratislavě zaměstnává v současnosti více než 300 lidí.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 16. července 2001 - pondělí