logo itpoint.cz

Invex 2001 - žádná sci-fi Odysea

První Invex v 21. století se příliš neodlišil od svých předchůdců z konce minulého století. Ba dokonce jako by odvětví informačních technologií, které ještě nedávno znamenalo jasnou budoucnost nové epochy, tak trochu ztrácelo dech.

Navštívili jsme nejvýznamnější výstavu informačních technologií v České republice - brněnský Invex. První Invex v 21. století se příliš neodlišil od svých předchůdců z minulého století. Ba dokonce jako by odvětví informačních technologií, které ještě nedávno znamenalo jasnou budoucnost nové epochy, tak trochu ztrácelo dech.

Je to podle mého názoru stále více spíše společenská záležitost, kde potkáte své bývalé spolužáky a spolupracovníky, pozjišťujete novinky o vašich společných známých a pokud máte štěstí, narazíte i na nějakou zajímavou novinku, nebo dodavatele, kterého byste jinak jen obtížně hledali. Pokračoval trend úbytku prezentací významných firem. Pokud zůstanu u telekomunikací, postrádal jsem jindy tak aktivního Oskara.

Takto se mi snažili vnutit své letáčky na každém kroku jen týmy Go a Twist, které se od sebe lišili jen jemným rozdílem odstínu žlutooranžové barvy, do které byli oděni jejich členové. Vloni byla Oskaří červená rozhodně k nepřehlédnutí, nyní nebyla vůbec.

Aktivitu převzali spíše výrobci mobilních telefonů. Jak Nokia, která pro členy svého "fanklubu" připravila speciální nabídky, tak Siemens, který nabízel svezení na bujném umělém oři nápadně připomínajícím jeho mobil M35, svými prezentacemi naznačovaly, které výrobky by měly oslovit trh. Svou příležitost také ucítili výrobci různého mobilního příslušenství, bohužel ani ne tolik technicky dokonalého jako zejména barevného. Z nabídky krytů mobilů až přecházel zrak.

Z operátorů pevných linek byl k vidění prakticky jen Český Telecom. Z alternativních operátorů byl přítomen snad jen Aliatel, i ten byl ale v pavilonu Z, tedy mezi dodavateli technologií a nikoliv mezi operátory. Ani GTS, který podle svého provozu z pevných sítí je jedničkou mezi novými operátory, ani Contactel, by jste na letošním Invexu hledali marně.

Ve zmiňovaném pavilonu Z byl zřetelný posun v konvergenci datových a hlasových přenosů. Mezi tradiční dodavatele telefonních ústředen a zařízení tak výrazně pronikly firmy nabízející datové sítě a kabeláže stokrát jinak.

Nejvýraznější novinkou tak byl asi informační kiosek neboli telefonní automat s přístupem na Internet. Pochlubil se s ním jak jeho dodavatel Ascom, tak i jeho provozovatel Český Telecom. Nedávno jsme o něm psali. Bohužel jeho další varianty, například s kovovou klávesnicí, k vidění nebyly. Informační kiosky měly i další firmy, někdy i s možností propojení na karetní bankovní platební systémy.

Také nebyl problém nalézt různé poskytovatele Internetu. Zdánlivě překvapivě přibyly stánky finančních institucí. Dříve by stánek České Spořitelny nebo ČSOB vyvolal pocit, zda si tyto banky nespletly termín veletrhu. Nyní zde ale byly se svým elektronickým bankovnictvím právem. I to je pěkný příklad konvergence sítí. Neprotékají jimi jen slova a data, ale stále více i peníze.

Budoucnost oboru není nutné vidět příliš černě. Pokles dynamiky znamená snad jen určité vystřízlivění z euforie snadných zisků minulých let. Nalézt technické řešení bude nyní patrně snažší, než nalézt následně zákazníka, ochotného za něj utratit své peníze. Stoupne tak dále význam a náklady na propagaci nových produktů. Jen některé z nich ale budou mít natolik masový charakter, aby tyto náklady neznamenaly růst jejich ceny nad únosnou mez, jinými slovy, zda skutečně tolik zákazníků bude ochotno platit výrazně více za nové možnosti pevných telefonních linek i mobilních telefonů.

Článek ze dne 19. října 2001 - pátek