logo itpoint.cz

Jednání Contactelu s Českým Telecomem - dosud bez dohody

Cenová nabídka Českého Telecomu pro nás byla neakceptovatelná - sdělila mluvčí Contactelu Zdenka Pelikánová.

Po Aliatelu se s Českým Telecomem na propojení svých telekomunikačních sítí nedohodl ani další alternativní operátor - společnost Contactel. "Cenová nabídka Českého Telecomu pro nás byla neakceptovatelná," sdělila mluvčí Contactelu Zdenka Pelikánová.

Dnešní jednání s dalším zájemcem o propojení - firmou Dattel - bylo přerušeno. "Znovu se s Dattelem sejdeme během příštího týdne," řekl mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. U Dattelu - narozdíl od Aliatelu a Contactelu - ještě nevypršela devadesátidenní zákonná lhůta pro domluvu s dominantním operátorem.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jako regulátor trhu nyní stanoví ceny za propojení u společností, které se s Českým Telecomem vzájemně nedohodly. "Toto rozhodnutí vydáme už v pátek 12. ledna, přestože jednání s Dattelem ještě neskončilo," odpověděl předseda ČTÚ David Stádník. Budou tak stanoveny maximální ceny za propojení, shodné pro všechny společnosti kromě těch, které se s Českým Telecomem domluví na jiné výši. Pokud by je Český Telecom nebo další operátoři odmítli akceptovat, hrozila by jim podle telekomunikačního zákona pokuta až 5 mil. Kč.

Podle D. Stádníka nebude ČTÚ stranit ani Telecomu, ani alternativním operátorům - prioritní by měl být vznik konkurenčního prostředí a zájmy uživatelů.

Český Telecom bude o cenách propojení jednat i se společnostmi Globix a Kiwwi - ty však zahájily jednání až později a zákonný termín pro vzájemnou dohodu zatím ještě neskončil. Licenci na poskytování veřejné telefonní služby dále od ČTÚ obdržely i společnosti Callino a Intratel, ale ani jedna zatím s Českým Telecomem jednání nezahájila. "Plánujeme tak učinit nejpozději koncem ledna," sdělila tisková mluvčí firmy Callino Marcela Marešová.

 Česká informační agentura
pk & kd

Článek ze dne 12. ledna 2001 - pátek