logo itpoint.cz

Jménem zákona - propojte se

Pokud jde o propojovací smlouvy, úhelný to kámen vstupu konkurence do telefonních sítí, nemůže nás asi nic překvapit. Regulátor ČTÚ nasadil minulý týden zatím nejtěžší kalibr, když na základě požadavku GTS přímo propojení s Českým Telecomem nařídil.

Regulátor ČTÚ nasadil minulý týden zatím nejtěžší kalibr, když na základě požadavku GTS přímo propojení s Českým Telecomem nařídil. Tak vlastně byla nahrazena obvyklá propojovací smlouva rozhodnutím státního orgánu. Nejde samozřejmě o nic jednostranně nevýhodného.

Podle šéfa ČTÚ měli zvítězit oba operátoři, a jak také v úterý na tiskových konferencích obou operátorů zaznělo, každý z nich to tak vnímá. Sporným bodem mezi GTS a Českým Telecomem bylo financování výstavby i provozu přenosových cest. Podle stanoviska Českého Telecomu tato položka nebyla dokonale řešena v dřívějších cenových rozhodnutích, a protože se ČTc snaží dohodnout umístění bodů propojení sítí u ústředny druhé sítě, znamenalo by to vlastně vnucení své placené služby druhé straně. Umístění chce takto řešit s poukazem na fakt, že zřejmě bude muset mít vyřešeno propojení vlastně s každým novým operátorem a nemá ve všech potřebných budovách dost potřebných prostor.

GTS byl z nových operátorů jediný, který takto bojoval i za cenu nepodepsání propojovací smlouvy. Do jisté míry si to mohl dovolit, z minulosti ještě jako Dattel disponoval propojovací smlouvou pro vyhrazené území v centu Prahy. V tomto případě je propojovací bod také umístěn u ústředny GTS v Sokolské ulici, pokud by však byla podepsaná dohoda podle návrhu Českého Telecomu, musel by GTS začít platit za provoz propojovací linky. Po všech slevách by podle Telecomu šlo o částku okolo 9 tisíc korun měsíčně za každý 2Mbit okruh.

Dosud tyto náklady byly součástí celkového dělení výnosů. Podle zásad nediskriminace propojovacích smluv by se rozhodnutí ČTÚ mělo promítnout i do již uzavřených dohod. Podle informace GTS má toto rozhodnutí mít hodnotu úspory řádově asi 100 miliónů Kč ročně, z toho jen pro GTS asi 30 miliónů.

Spravedlivým řešením by mělo být takové rozmísťování propojovacích bodů, aby byl úhrn účtovatelných nákladů navzájem vynulován. Aby situace nebyla jednoduchá, šlo by také propojovací bod rozdělit podle směru přenosu. Jednosměrné jsou i propojovací okruhy a právě v případě propojení pražské sítě GTS má jít o vcelku vyrovnané toky zatížení.

Nadále nejsou vyřešeny okruhy problémů s účtováním Internetu, zelených a auditexových linek. Zástupci obou operátorů vidí jako významný problém blízké budoucnosti účtování hovorů do mobilních sítí. Zdánlivě jde jen o snížení částky, kterou mobilní operátoři žádají za příchozí hovory. Je jistě podivné, když hovor mezi dvěma mobilními sítěmi může být za nižší sazbu, než kterou musí zaplatit operátor pevných linek. Český Telecom je zde opatrnější. Dosud za hovory opačným směrem, tedy z mobilních telefonů, dostával necelé dvě koruny za minutu. Mobilní operátoři by při změně smluv mohli žádat účtování stejné částky jaká je účtována za stejnou službu pevným operátorům, tedy 66 haléřů ve špičce podle dřívějšího cenového rozhodnutí ČTÚ. Provoz z hlediska provolaných minut je prý nyní vyrovnaný v obou směrech, co se týká provolaných minut. Finančně jde pak samozřejmě v tomto případě o tok prostředků k mobilním operátorům.

Jak je zřejmé, jde o velmi košatou problematiku, která navíc bude ještě dlouho zaměstnávat nás, ale zejména týmy odborníků v dresech všech hráčů na telekomunikačním trhu. I pokud by byly vyřešeny současné sporné otázky, čeká nás například volba operátora, nástup techniky ADSL a s tím související otevírání místních sítí i přenositelnost účastnického čísla.

Článek ze dne 18. dubna 2001 - středa