logo itpoint.cz

Konkurence v oblasti hlasových služeb může začít - ČTÚ vydal cenové rozhodnutí

ČTÚ vydal v pátek cenové rozhodnutí, kterým se stanoví maximální ceny za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí.

Konkurence v oblasti hlasových služeb se projeví zatím jen v podnikové sféře. Domácnosti se dočkají jejich příznivých dopdů (snížení cen za telefonní hovory) asi až v polovině příštího roku. Český telekomunikační úřad stanovil maximální ceny za propojení, na nichž se telekomunikační firmy nedokázaly dohodnout s Českým Telecomem. Vzájemně si z celkové sazby za minutu operátoři u místního hovoru budou odevzdávat ve špičce 66 haléřů a mimo ni 33 haléřů (např. při minutovém místním volání ve špičce z Českého Telecomu na linku Contactelu dostane z 1,45 koruny, které Telecom účtuje svým zákazníkům, Contactel 66 haléřů).

"Cenový výměr ČTÚ budeme respektovat a na základě dohod s jednotlivými operátory začneme pracovat na propojení sítí," prohlásil mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. Český Telecom však zvažuje možnost odvolání se k soudu, protože se mu ceny za propojení zdají příliš nízké. Podle zkušeností z okolních zemí se poplatky za propojení pohybují mezi 20 až 80 haléři za minutu místního volání.

Maximální ceny jsou stanoveny za minutu bez 5% DPH.

Cena za propojení :

1 tranzit v rámci uzlového telefonního obvodu

1 tranzit do jiného uzlového telefonního obvodu

2 tranzity

Cenu za propojení musí zaplatit provozovatel veřejné pevné telekomunikační sítě, který předává volání do propojené veřejné pevné telekomunikační sítě jiného provozovatele.

Ceny jsou závazné pro telekomunikační společnosti, které se s Českým Telecomem v rámci propojovacích dohod nedohodnou na jiných cenách.

Článek ze dne 15. ledna 2001 - pondělí