logo itpoint.cz

Licence naí FWA zřejmě získají všichni tři zájemci, kteří podali přihlášky do výběrového řízení

Budování a provozování sítí FWA má být podle ČTÚ v zájmu posílení konkurenčního prostřední umožněno těm subjektům, kterým dosud nebyly přiděleny kmitočty pro zřizování a provozování pevných rádiových přístupových telekomunikačních sítí za účelem poskytování veřejné telefonní služby v pevné síti.

Licence ke zřizování a provozování bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 3,5 GHz zřejmě získají všichni tři zájemci, kteří podali přihlášky do výběrového řízení. "Po ukončení jejich včerejších prezentací jednotlivými zájemci v sídle Českého telekomunikačního úřadu konstatoval řídící výbor tendru, že prezentace splnily účel a vytvořily předpoklady pro realizaci vyhodnocení výběrového řízení," sdělil předseda úřadu David Stádník.

Oproti předchozímu přidělování licencí na FWA 3,5 GHz, které se uskutečnilo na přelomu let 1999 a 2000, se zásadně mění způsob využití tohoto frekvenčního pásma. Zatímco dosud byly licence využívány pro přístup k internetu, tentokrát je jednoznačně stanovena povinnost poskytovat jejich prostřednictvím veřejnou telefonní službu.

Budování a provozování sítí FWA má být podle telekomunikačního úřadu v zájmu posílení konkurenčního prostřední umožněno těm subjektům, kterým dosud nebyly přiděleny kmitočty pro zřizování a provozování pevných rádiových přístupových telekomunikačních sítí za účelem poskytování veřejné telefonní služby v pevné síti.

Podání přihlášky do výběrového řízení oficiálně potvrdila společnost SkyNet, která již poskytuje bezdrátové připojení prostřednictvím republikové sítě budované v pásmu 2,4 GHz. Další dva zájemci zatím nejsou veřejně známi. Příští zasedání řídícího výboru se uskuteční 11. července.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 21. června 2001 - čtvrtek