logo itpoint.cz

Licence UMTS pro Eurotel a RadioMobil

V pátek udělil ČTÚ licence ke zřizování a provozování veřejných mobilních telekomunikačních sítí ve standardu UMTS.

V Praze dne 14. prosince 2001

V souladu s časovým plánem výběrového řízení na udělení telekomunikačních licencí ke zřizování a provozování veřejných mobilních telekomunikačních sítí ve standardu UMTS udělil dne 14.12. 2001 Český telekomunikační úřad společnostem RadioMobil a.s. a Eurotel Praha, spol. s r.o. příslušné telekomunikační licence.

Ing. David Stádník v.r.
předseda Českého telekomunikačního úřadu

ČTÚ
tisková zpráva


Eurotel a RadioMobil již mají licence na budování a provoz mobilních sítí třetí generace UMTS - oběma společnostem je udělil Český telekomunikační úřad, potvrdil to předseda ČTÚ David Stádník. Uvedení dva operátoři se jako jediní zúčastnili aukce tří licencí za vyvolávací cenu 3,5 miliardy korun. Třetí tuzemský operátor Český Mobil ani zahraniční zájemci se do soutěže nepřihlásili.

Spuštění služeb v síti UMTS Eurotel podle svého mluvčího Jana Kučmáše předpokládá v roce 2003 až 2004. Zatím totiž na trhu nejsou mobilní telefony, které budou v UMTS síti fungovat, a dříve než v roce 2003 až 2004 ani nebudou, řekl Kučmáš.

I v roce 2003 nebo 2004, kdy Eurotel předpokládá spuštění služeb, však bude jeho síť pravděpodobně omezena jen na velká města nebo dokonce jen na Prahu. Ze začátku totiž nebude po službách velká poptávka a uživatelů bude zřejmě velmi málo.

"Nové telefony budou podle signálu od výrobců stát desítky tisíc korun," dodal Kučmáš. Na nejméně 90 procentech území Prahy přitom podle podmínek licence musí Eurotel i Radiomobil zprovoznit první síť UMTS do ledna 2005.

Operátoři zároveň do dneška zaplatili první miliardovou splátku za licenci. Eurotel splátku uhradil z běžných provozních zdrojů, provozovatel sítě Paegas RadioMobil využil k zaplacení prostředky z akcionářské půjčky.

RadioMobil licenci získá za 3,81 miliardy Kč, Eurotel za 3,54 miliardy korun. Po první splátce budou operátoři zbytek ceny zvýšený o úroky splácet deset následujících let. Vláda tak za UMTS vybere 7,4 miliardy korun namísto očekávaných 20 miliard Kč, se kterými počítá i letošní státní rozpočet. Aukce následovala po neúspěšném tendru, kde ČTÚ neprodal za požadovaných 6,7 miliardy Kč tuzemským operátorům ani jednu licenci.

RadioMobil jako předkladatel vyšší nabídky v aukci získá ke kmitočtům pro UMTS dodatečné frekvence pro rozšíření kapacity sítě GSM.

UMTS má umožnit trvalý vysokorychlostní přístup k internetu včetně přenosu obrazu, hudby a videa. Výhodou UMTS proti GSM je vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat. Síť UMTS zatím funguje v Japonsku a v norském Oslu.

Článek ze dne 17. prosince 2001 - pondělí