logo itpoint.cz

Masivní erupce sluneční protuberance pravděpodobně naruší telekomunikace

Spoje mohly být tento víkend krátce narušené a severní noční obloha mohla červeně a zeleně blikat, jelikož na slunci zuří silné bouře, jak oznámili vědci NASA.

Největší skupina slunečních skvrn, zaznamenaná nejméně za posledních 10 let se rozvinula v pravé horních části slunečního disku, v souladu se satelitním sledováním. Výzkumníci uvedli, že by sluneční skvrna mohla přetrvávat po několik dnů. Sluneční skvrna, jenž je chladnější tmavou partií na slunečním povrchu, je způsobena dočasně zdeformovaným magnetickým polem. To je příčinou obrovské erupce neboli výtrysku ve sluneční atmosféře a prudkého vrhu mračen elektrizovaného plynu směrem k Zemi.

Podle vědců z NASA nejsilnější hrdlo vybuchlo ve čtvrtek, ohodnoceno třídou deset, tedy nejvyšší kategorií. Ostatní výbuchy byly již méně prudké.

Erupce způsobily v pátek silný, ale naštěstí jen krátký výpadek na některých vysokofrekvenčních rádiových kanálech a nízkofrekvenčních navigačních systémech, uvedli vědci. Odhadli přinejmenším 30 procentní šanci na pokračování poruch během neděle a pondělí.

Očekává se, že sluneční aktivita také vytvoří polární záři na noční obloze nad severní polokoulí. Barevná třpytivá záře nastane, když se energetické částice srazí s horními vrstvami zemské atmosféry. Kromě rádiových přerušení, nabité částečky mohou bombardovat satelity a kosmické lodě na oběžné dráze a v ojedinělých případech také poškodit průmyslové zařízení na zemi, počítaje v to hlavně elektrické generátory a vedení.

Článek ze dne 2. dubna 2001 - pondělí