logo itpoint.cz

Microsoft učinil další krok k úplnému zamezení možnosti nelegálního kopírování svých produktů

Nová technologie aktivace s názvem Product Activation Wizard již byla testována prostřednictvím Microsoft Office 2000 v sedmi zemích světa.

Společnost Microsoft učinila další krok k úplnému zamezení možnosti nelegálního kopírování svých produktů. Nová technologie
aktivace s názvem Product Activation Wizard již byla testována prostřednictvím Microsoft Office 2000 v sedmi zemích světa. Nyní se začne využívat také v České republice - sdělil Tomáš Koška z agentury Creo, která českou pobočku Microsoftu mediálně zastupuje.

"Princip aktivace produktu je jednoduchý - při instalaci zakoupeného produktu je uživatel vyzván, aby si jej aktivoval u aktivačního centra společnosti Microsoft. Postup je snadný, rychlý a nevyžaduje žádné složité kroky. Aktivace je zcela anonymní a není k ní zapotřebí uvádět žádné osobní informace o uživateli. Zákazník si může vybrat mezi aktivací přes internet nebo prostřednictvím telefonu," uvedl T. Koška. Podle něj je především podstatné, že nová technologie zabraňuje příležitostnému kopírování softwaru. Jednotlivá aplikace půjde bez aktivace spustit jen 50 x, operační systém bude možné používat bez aktivace jen 30 dnů.

Pokud k aktivaci nedojde, funkčnost produktu bude omezena natolik, že jeho další používání bude prakticky nemožné.

"Uživatel si tak může být jist, že jeho legálně koupený software nebude zneužívat nikdo jiný," domnívají se představitelé Microsoftu. Dalším pozitivem má být očekávaný nárůst zisků pro prodejce softwaru, kteří doposud prakticky neměli možnost bránit se konkurenci ze strany nelegálně kopírovaných produktů.

Nová technologie je dnes součástí Office 2000 v několika vybraných zemích (Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Hong Kong, Nový Zéland a USA), kde podle Košky významně snížila nelicencované používání produktů. Nyní bude implementována do všech budoucích verzí produktů Office, Windows, Visio, Visual Studio a dalších.

"Podobný druh technologie proti nelegálnímu užívání softwaru byl v minulosti již zkoušen, avšak nebyl pro zákazníky snadný a  nebyl přijatelný ani pro průmysl. Některé rané produkty  pro PC např. vyžadovaly specializované hardwarové klíče nebo startovací diskety, což bylo pro uživatele nepohodlné," připomněl T. Koška.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 7. února 2001 - středa