logo itpoint.cz

Mobilní internet dostupný v síti UMTS společnosti Manx Telecom

Na ostrově Man jsou opět o krok blíže vysokorychlostnímu mobilnímu internetu, protože firma Manx Telecom, 100% dceřinná společnost BTwireless, úspěšně uskutečnila první datový hovor ve své síti UMTS.

Na ostrově Man jsou opět o krok blíže vysokorychlostnímu mobilnímu internetu, protože firma Manx Telecom, 100% dceřinná společnost BTwireless, úspěšně uskutečnila první datový hovor ve své síti UMTS. Na rozdíl od klasického přepínání mezi okruhy, které zprostředkovávají stálé spojení mezi dvěma účastníky, dochází při datových hovorech k rozdělení na jednotlivé datové pakety.

Hovory v paketově orientované síti založené na internetovém protokolu IP nabízejí uživatelům vyšší přenosovou rychlost při připojení na internet a další datové aplikace. Internetové připojení bylo na ostrově Man realizováno prostřednictvím sítě třetí generace, která umožňuje prohlížení stránek HTML.

Mark Briers, ředitel společnosti Manx Telecom, k tomu uvedl : "Uskutečnění prvního datového hovoru otevírá bránu mnohým dalším mobilním aplikacím, které nabízíme v rámci služeb třetí generace, prohlížením vítězného gólu Vašeho fotbalového týmu počínaje přes hledání a rezervaci hotelů, kontrolu e-mailové korespondence na služebních cestách a hrami proti hráčům z celého světa konče. Dnes jsme spolu s našimi partnery NEC a Siemens podnikli skutečný krok vpřed na cestě k plnému využití mobilních multimédií."

Datový hovor se uskutečnil ve vlastní provozní síti Manx Telecomu s použitím komerčního telefonu od firmy NEC připojeného k laptopu. Mark Briers využil možnost hovoru, aby se dozvěděl poslední novinky z kvalifikačního kola Velké ceny Německa, která se minulý týden konala v Hockenheimu.

Prezident oddělení pro sítě v rámci skupiny Siemens Information and Communication Mobile Valentin Chapero-Rueda konstatoval : "Jsme nesmírně rádi, že se s Vámi o tuto novinu můžeme podělit právě dnes, rok po udělení licencí UMTS v Německu. Po prvním hlasovém hovoru uskutečněném 15. května a prvním videokonferenčním hovoru z 27.června představuje první datový hovor poslední milník při spouštění sítě UMTS na ostrově Man a dokazuje, že UMTS se stává skutečností."

S tím souhlasí i Gary Head, ředitel firmy NEC pro projekty třetí generace : "Tuto technologii odlišují ode všech předchozích především datové aplikace. Přepínání paketů je vysoce účinný způsob přenosu dat. Po překonání tohoto milníku nyní směřujeme k poskytování mobilních internetových služeb, které změní jak naši práci, tak náš život."

Tento týden spustil navíc Manx Telecom i integrovaný systém účtování, který zákazníkům umožní dostávat účty podle jednotlivých služeb poskytovaných společností, od pronajímání pevných linek po pokročilé služby třetí generace. Díky tomuto systému již zákazníci nemusí dostávat několik různých účtů a mohou si své účty prohlédnout online. Klienti si rovněž budou moci zkontrolovat stav účtu přes mobil prostřednictvím WAP či po připojení na stránku společnosti Manx Telecom. Tento systém funguje v současné době pro služby GSM a bude rozšířen i na sítě třetí generace a pevné sítě.

BTwirelesswww.bt3gshowcase.com

Společnost BT wireless je díky svým stoprocentním dceřinným firmám zastoupena v několika evropských zemích, vč. Velké Británie (BT Cellnet), Německa (Viag Interkom), Nizozemí (Telfort), ostrova Man (Manx Telecom) a Irské republiky (Esat Digifone). BT wireless rovněž vlastní jeden z vedoucích evropských mobilních internetových portálů Genie. Společnosti byly uděleny licence k provozu mobilních služeb třetí generace ve Velké Británii, Německu a Nizozemí, tedy ve všech státech, kde již dříve uvedla služby GPRS. 10.května oznámila společnost BT, že hodlá prodat BT wireless koncem letošního roku.

Manx Telecomwww.manx-telecom.com

Společnost Manx Telecom byla založena v roce 1987 jako stoprocentní dceřinná společnost BT. Firma vlastní licenci k provozu pevné i mobilní sítě na ostrově Man, který se stal úspěšným nepevninským finančním centrem s nejrychleji rostoucím HDP v Evropě. Manx Telecom rovněž poskytuje kvalitní portfolio internetových služeb a hraje klíčovou roli ve vládní strategii, jejímž cílem je vytvořit z ostrova vedoucí nepevninské centrum elektronického obchodu na světě.

NEC Corporationwww.3g.nec.co.uk

NEC Corporation je čelním poskytovatelem internetových řešení, který prostřednictvím tří vlastních společností - NEC Solutions, NEC Networks a NEC Electron Devices - nabízí zákazníkům specializovaná řešení v oblasti počítačových a síťových technologií a elektronových zařízení. Společnost zaměstnává po celém světě více než 150 000 pracovníků. Ve fiskálním roce 2000-2001 dosáhly čisté tržby 5,409 mld. jenů (asi 50 mld. US$). Další informace jsou k dispozici na adrese: http://www.nec.com

Siemens IC Mobilewww.siemens.com/umts

nabízí kompletní portfolio řešení pro mobilní sítě - od mobilních přístrojů, přes infrastrukturu až po aplikace. Oblast přístrojů zahrnuje jak mobilní telefony, bezdrátové moduly, mobilní organizéry a telefony cordless, tak i produkty pro bezdrátové domácí sítě. Portfolio infrastruktury obsahuje kompletní spektrum technologií GSM, GPRS a UMTS, od základnových stanic a přepínacích systémů po řešení pro inteligentní sítě, např. pro předplacené služby. Mobilní aplikace pokrývají Unified Messaging, služby založené na aktuální pozici uživatele (Location Based Services) a platby prostřednictvím mobilních telefonů (Mobile Payment). Ve fiskálním roce 2000 (končícím 30.9.2000) oznámila společnost tržby ve výši 9 miliard eur a hodnota EBIT dosáhla 758 milionů eur. Skupina zaměstnává po celém světě 29 840 pracovníků (k 31.3.2001).

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 3. srpna 2001 - pátek