logo itpoint.cz

Na konci roku 2005 by mělo být celosvětově k internetu připojeno přibližně 1,17 miliardy lidí

Zatímco v předchozích deseti letech se počet uživatelů internetu dokázal rok co rok zdvojnásobovat a na konci loňského roku dosáhl 400 milionů, další růst už bude pomalejší.

Na konci roku 2005 by mělo být celosvětově k internetu připojeno přibližně 1,17 miliardy lidí, což však bude stále méně než pětina světové populace. Zatímco v předchozích deseti letech se počet uživatelů internetu dokázal rok co rok zdvojnásobovat a na konci loňského roku dosáhl 400 milionů, další růst už bude pomalejší - podle odhadů firmy eTForecast.com.

Růstu má být dosahováno hlavně v Asii, Latinské Americe a ve východní Evropě - tedy ve státech, které jsou zatím internetem nenasycené, ale kde je zároveň alespoň mírně nadprůměrná životní úroveň, umožňující lidem usilovat i o takové "nadstandardní prožitky", jakým je používání internetu. Naopak kvůli totální chudobě tamních obyvatel se internet pravděpodobně ještě dlouho nerozšíří do zemí rovníkové Afriky, karibské oblasti nebo rovníkové Asie.

Zajímavý je odhad vzrůstu připojení pomocí bezdrátové konektivity, ať už díky mobilům nebo kapesním počítačům. Zatímco v USA je nyní 135 milionů uživatelů internetu, ale z toho pouze dva miliony pracují s internetem přes bezdrátové spojení, za pět let bude 214 milionů uživatelů internetu (tedy drtivá většina gramotné populace), z toho ale už 83 milionů prostřednictvím bezdrátového připojení. Ještě více se má tento typ připojení podle eTForecast.com rozšířit v Evropě - zatímco nyní je z 95 milionů uživatelů internetu sedm milionů bezdrátových, za pět let má být z celkem 246 milionů uživatelů internetu asi 168 milionů připojeno bezdrátově.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 22. února 2001 - čtvrtek