logo itpoint.cz

Na ostrově Man byla spuštěna první zcela funkční síť UMTS v Evropě

Společnosti NEC a Siemens Information and Communication Mobile oznámily, že na ostrově Man zahájily provoz sítě třetí generace pro Manx Telecom, dceřinnou společnost mmO2. Firmy NEC a Siemens dodaly síťovou infrastrukturu, terminály a aplikace.

Společnosti mmO2 / Manx Telecom využijí zcela funkční služby jako platformu pro zkoumání komerčního potenciálu multimediálních schopností sítě UMTS. Mezi současné síťové aplikace patří vysokorychlostní surfování na internetu s použitím terminálu třetí generace a notebooku o rychlosti 384kbit/s, která je téměř 40 vyšší než je rychlost přenosu v síti GSM, video telefonie prostřednictvím terminálu NEC Image Viewer Terminal se zabudovanou kamerou a barevnou obrazovkou s vysokým rozlišením a interaktivní turistický průvodce nabízející služby založené na poloze uživatele, Siemens "Isle of Man on Air". Mezi další dostupné aplikace lze zařadit služby mobilní kanceláře a možnost interaktivních mobilních her.

Počátkem roku 2002 obdrží reprezentativní vzorek obyvatelstva ostrova mobilní telefony. Následovat bude vyhodnocení možností komerčního využití nejrůznějších aplikací.

Spolupráce společností NEC a Siemens umožnila vznik předního poskytovatele komplexních řešení pro sítě třetí generace již od založení partnerství v listopadu 1999. NEC a Siemens vyhrály výběrové řízení vyhlášené firmou Manx Telecom na vybudování sítě na ostrově Man a práce na její instalaci začala v únoru 2000. Manx Telecom získal licenci na provoz sítě UMTS v prosinci 1999. Vzhledem k tomu, že NEC je poskytovatelem sítě třetí generace v Japonsku a Siemens má zkušenost s integrací mobilních a pevných sítí, je výsledkem jejich spolupráce přední místo mezi světovými poskytovateli řešení třetí generace.

Síť je postavena na 28 radiových zařízení (základní stanice plus anténa) a pokrývá 85 % ostrova (1 060 kilometrů čtverečných, počet obyvatel: 75 000). Síť je zcela integrovaná do stávající telekomunikační infrastruktury. Umožňuje příchozí i odchozí spojení se sítí GSM i pevnými sítěmi. NEC Corporation - www.neceurope.com/3g-mobile

NEC Corporation je předním poskytovatelem internetových řešení, který prostřednictvím tří vlastních společností - NEC Solutions, NEC Networks a NEC Electron Devices - nabízí zákazníkům specializovaná řešení v oblasti počítačových a síťových technologií a elektronových zařízení. NEC Corporation a její společnosti zaměstnávají po celém světě více než 150 000 pracovníků. Ve fiskálním roce 2000-2001 dosáhly jejich čisté tržby 5,409 mld. jenů (zhruba 50 mld. dolarů). Více informací o společnosti NEC je k dispozici na adrese http://www.nec.com

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 18. prosince 2001 - úterý