logo itpoint.cz

Navzdory škarohlídům prorokuje Nokia úspěch sítí 3G

Finská skupina, jenž vyrábí každý třetí mobilní telefon, nezměnila svou prognózu že letos bude celosvětově prodáno více než 500 miliónů telefonů, o 25 % více proti loňsku.

Vedoucí světový výrobce mobilních telefonů Nokia odvrací pesimismus v telekomunikačním průmyslu, tvrdící pod dojmem krátkodobých nejistot, že třetí generaci postihne napřesrok významná porážka. Zatímco uznává prudké zhoršení v charakteru odbytu, manažeři tvrdí že ani ekonomické argumenty pro 3G ani načasování jejich zavedení nebylo negativně ovlivněno.

Finská skupina, jenž vyrábí každý třetí mobilní telefon, nezměnila svou prognózu že letos bude celosvětově prodáno více než 500 miliónů telefonů, o 25 procent více proti loňským 405 miliónům. Pozitivní výklady této skupiny čelí tváří v tvář pesimismu který v minulém týdnu zasáhl průmyslové odvětví.

Motorola, druhý největší výrobce sluchátek, v pátek varoval že by mohl vykázat v prvním čtvrtletí ztrátu. Vyšší manažer Intelu se nechal slyšet, že celý telekomunikační průmysl by mohl být zruinovaný zaváděním technologie 3G a Qualcomm upozornil, že norma telefonů W-CDMA by mohla být připravena až o dva roky později.

Kritici Nokie argumentují, že se firma mýlí, a předpokládají, že malý sestup skupiny, předvídaný pro první kvartál, bude pravděpodobně nakonec mnohem delší, v neposlední řadě kvůli ekonomickému zhoršení v USA.

Akcie Nokie klesly v pátek o 7,2 % na 23, 58 euro, což je nejníže za posledních za 16 měsíců.

Článek ze dne 27. února 2001 - úterý