logo itpoint.cz

Nokia propustí v Německu 300 lidí

Nokia, největší světový výrobce celulárních telefonů, plánuje redukci 300 míst v jeho telefonním výrobním podniku v Bochumu v Německu pro zvýšení efektivnosti.

Nokia, největší světový výrobce celulárních telefonů, plánuje redukci 300 míst v jeho telefonním výrobním podniku v Bochumu v Německu pro zvýšení efektivnosti. Škrty ohlášené v pátek znamenají 10 procent z 3000 lidí zaměstnaných v bochumském závodě, který bude orientován na finální montáž mobilních telefonů. některé z jeho dalších aktivit budou přestěhovány do jiných továren Nokia nebo k subdodavatelům, řekla firma.

Podle Nokie, jenž jinak udržuje optimismus uprostřed poklesu tohoto průmyslového odvětví, změna zvýší hospodárnost a konkurenční schopnosti její skupiny mobilních telefonů. Dokončení snížení počtu pracovních míst a změn je očekávané do konce 2001.

Nokia se přesto do značné míry vyhne dočasné nezaměstnanosti a ztrát ohlášených svým skandinávským sousedem LM Ericsson ze Švédska a číslem 2 v mobilních telefonech - americkým výrobcem Motorolou.

Ale tato společnost se sídlem ve Finsku také v březnu prohlásila, že by omezila 400 míst ve svých síťových provozech, v Texasu propustila na začátku tohoto roku 800 lidi stejně jako přenesla některé výroby mobilních telefonů do Severní Koreje a do Mexika.

"V současném obchodním prostředí se potřebujeme trvale snažit zvýšit naši celkovou konkurenceschopnost všemi vhodnými prostředky, zatímco zároveň zlepšujeme citlivost vůči potřebám našich zákazníků," řekl Anssi Vanjoki, výkonný viceprezident Nokia Mobile Phones.

Nokia vyráběla mobilní telefony v Bochumu od roku 1989, jako v jednom z jejích devíti průmyslových závodů po celém světě. Nokia, jenž má obchodní zastoupení ve 130 zemích s 60000 zaměstnanci, prodala v loňském roce 128 milionů sluchátek, o 64 procent více než v roce 1999. Její čistý zisk byl v roce 2000 3.9 miliard euro oproti 2.6 miliard euro předchozí rok.

Článek ze dne 13. června 2001 - středa