logo itpoint.cz

Nokia uskutečnila hovor ve standardu 3G WCDMA

Tento 3G hlasový hovor je důkazem o komunikační kompatibilitě komerčních síťových prvků 3G a první verze terminálu Nokia pracujícího v duálním režimu GSM/WCDMA

První hovor ve standardu WCDMA úspěšně uskutečnila společnost Nokia. Tento hlasový hovor byl realizován na komerční síti v duálním režimu WCDMA/GSM. Tento 3G hlasový hovor je důkazem o komunikační kompatibilitě komerčních síťových prvků 3G a první verze terminálu Nokia pracujícího v duálním režimu GSM/WCDMA. ČIA o tom informovala Marlene Lašová ze společnosti Mmd.

Kompletní vývoj duálních terminálů WCDMA/GSM by podle slov vedení společnosti Nokia měl být dokončen v průběhu příštího roku a na trh by měli přijít v prosinci 2002.

První hovory 3G standardu UMTS byly uskutečněny na počátku července ve vybraných západoevropských zemích. Za použití prototypů telefonů třetí generace UMTS bylo navázáno stabilní spojení se stávajícími sítěmi GSM a pevnými sítěmi. Na ostrově Man byl kromě hlasových hovorů uskutečněn i první videokonferenční hovor, který prostřednictvím vzdušného rozhraní UMTS přenášel obrazy mezi jednotlivými terminály UMTS.

 Česká informační agentura
pj

Článek ze dne 21. srpna 2001 - úterý