logo itpoint.cz

Nové modely Siemens mají vizi

V poslední době registrujeme na poli mobilních komunikací některé útlumové trendy. Pro firmu Siemens, světového výrobce z první trojky, to znamená ale spíše výzvu.

V poslední době registrujeme na poli mobilních komunikací některé útlumové trendy. V rozvinutých zemích díky nasycení trhu klesá ne snad přímo poptávka, ale rozhodně její dosavadní fantastický růst. I proto minulý měsíc přinesl zprávy o útlumu, nebo přímo ukončení výroby mobilních telefonů zvučných firem, jako je Ericsson a Philips. Světová jednička Nokia je sice optimističtější ve svých vyjádřeních, i ona ale nedávno zavřela některé provozy.

U Siemense budou hrát určitě významnou roli i jeho aktivity v dodávkách technologie mobilních sítí pro operátory i jasná snaha být na špičce v technologii nových sítí 3. generace UMTS.

Firma Siemens, která na první místo nepochybně aspiruje, představila v Praze na konci minulého týdne nové modely, které mají kromě tradiční solidnosti danou do vínku i vizi budoucnosti. Jejich označení je trochu složitější rozkódovat, ale kdo zná dosavadní modely řad x25 a x35, logiku najde.

S45 je prvním Siemensem s GPRS, tedy s rychlými datovými přenosy. Také má WAP 1.2, který se od současné verze 1.1 liší vyšším zabezpečením, umožňujícím dokonalejší personalizaci. Stručněji řečeno, umožní platební operace, dosud zajišťované pomocí bankovního SIM toolkitu, ale v dokonalejší podobě. Na českém trhu má být očekáván na konci července za cenu pod 15 tisíc korun.  Siemens S45

A40 je lowendový model. Jako takový má zaujmout zejména cenou kolem 4500 korun. Je jasné, že tak umožní vznik levných předplacených sad. V této cenové kategorii nemá zaujmout mnoha funkcemi, zato bude produkován v sedmi barvách a bude mít vyměnitelné čelní štítky.

SX45 obsazuje u Siemense poprvé kategorii kombinace mobilu a kapesního počítače PDA. Obsahuje techniku GPRS, hlasitý telefon, zaujmout by mohl barevný dotykový displej. V barevných displejích si kdysi Siemens připsal prvenství s modelem S10, pak je ale s modelem S35 opustil. Je zabudována podpora videoformátů AVI a MPEG4.

V červenci by měl český trh spatřit již delší dobu očekávaný přehrávač MP3, který za 4500 Kč rozšíří možnosti telefonů S25, x35, SL4x a dalších o přehrávání tohoto populárního hudebního formátu. Současně plní funkce lehké hovorové sady. Nahrávat lze z PC přes rozhraní USB.

Opět za 4500 Kč bude dodávat Siemens Bluetooth USB Adapter. U nás se dá očekávat v srpnu. Bude buď ve variantě pro USB anebo jako doplněk telefonů řady x45.

Článek ze dne 2. července 2001 - pondělí