logo itpoint.cz

Nový transatlantický kabel TAT-14 společnosti Telia je odpovědí na zvýšenou poptávku po internetovém spojení mezi Evropou a Spojenými státy

Pomocí tohoto nového transatlantického kabelu se společnosti Telia International Carrier podařilo propojit svou síť Viking Network mezi Evropou a Severní Amerikou.

(Praha, 9. srpna 2001) - Právě byl zahájen provoz kabelu TAT-14. Pomocí tohoto nového transatlantického kabelu se společnosti Telia International Carrier podařilo propojit svou síť Viking Network mezi Evropou a Severní Amerikou.

TAT-14 je komplex kabelů pro transatlantickou telefonii a datovou komunikaci, která vyžaduje značnou přenosovou rychlost. Tento systém propojuje multivláknovou síť společnosti Telia - Viking Network - v Evropě a USA. TAT-14 je jedním z největších podmořských kabelových projektů v historii společnosti Telia Group. Během léta začala společnost Telia přesměrovávat transatlantické přenosy na TAT-14, takže tento systém je nyní již v plném provozu.

Vybudováním systému TAT-14 se společnosti podařilo homogenizovat síť Viking Network. Ta nyní pokrývá území USA i Evropy a umožňuje společnosti Telia nabízet zákazníkům komplexní přenosové služby mezi oběma kontinenty. Díky tomuto spojení je Telia schopna nabízet uživatelům mimořádně kvalitní mezikontinentální spojení, například ze San Francisca do Moskvy.

"V současné době registrujeme zvýšený zájem zejména o přenosovou kapacitu IP pro internetová spojení přes Atlantik," říká Lars Rydin, prezident společnosti Telia International Carrier. "Díky významnému vlastnickému podílu v TAT-14 máme v dlouhodobém horizontu zajištěn přístup ke značné přenosové kapacitě. TAT-14 pro nás představuje dvojí přínos, jednak garantuje bezpečné zajištění rostoucího objemu našich vlastních IP přenosů, a jednak nám umožňuje nabízet kapacitu pro transatlantické přenosy i jiným operátorům."

Systém TAT-14 vlastní konsorcium 48 telekomunikačních operátorů. Smlouva s tímto konsorciem byla podepsána na 25 let. Společnost Telia IC vlastní 6% TAT - 14, čímž se řadí mezi pět největších spoluvlastníků. Vybudování celého systému stálo přibližně 15 miliard SEK.

Celková přenosová kapacita TAT-14 je přibližně 1,3 Tbitů/s, z čehož polovinu lze použít na chráněné přenosy, tj. přenosy, které nebudou přerušeny ani v případě poškození kabelu. Uvedená kapacita představuje objem přenosu odpovídající 200 DVD za sekundu. Z toho společnost Telia disponuje v rámci TAT-14 přenosovou kapacitou přibližně 38 Gbitů/s pro chráněné přenosy a dvojnásobkem pro přenosy nechráněné.

Kabelový systém TAT-14 má kruhovou topologii. Přes Atlantik spojuje pět různých kabelových stanic v Evropě a dvě ve Spojených státech. Telia IC vlastní jednu z evropských kabelových stanic, která se nachází na Jutském poloostrově v Dánsku. Pro tuto stanici vybudovala Telia International Carrier svůj kabelový systém. Ve Spojených státech vlastní Telia IC kapacitu přenosových vláken obou uvedených kabelových stanic, které se nacházejí v blízkosti New Yorku.

"Přímým spojením obou částí sítě Viking Network na opačných březích Atlantiku pomocí systému TAT-14 jsme schopni našim zákazníkům garantovat kvalitu při zajištění bezpečnosti datového provozu end-to-end prostřednictvím vlastních kabelů," uzavírá Lars Rydin.

Technické údaje o TAT-14

Za účelem pokrytí extrémních nároků systému TAT-14 na kapacitu byla použita nově vyvinutá technologie. Technické řešení využívá nových typů optických kabelů na bázi vláken, širokopásmových přenosů a zesilovačů s nízkou hladinou šumu.

Na každém optickém vláknu se přenáší data na 16 různých vlnových délkách. Přenosová rychlost u každé vlnové délky je 10 Gbitů/s. Kabelový systém se skládá z osmi vláken.

Světelné signály při přenosu pomocí vlákna slábnou, je tedy nutno je přibližně každých 50 km zesílit. Systém TAT - 14 k tomuto účelu používá 278 zesilovačů.

Pro přenos dat se používá mnoho různých typů kabelů. Pro transatlantická spojení lze použít poměrně jednoduché typy, neboť zde jsou kabely relativně v klidu. Na evropské straně tohoto systému se však pohybuje množství rybářských lodí, je tedy nutno vybavit kabely ocelovou chráničkou a uložit je do hloubky 60 cm pod mořské dno. Průměr použitých kabelů se pohybuje v rozmezí od 23 mm do 60 mm. Celková délka kabelu je přibližně 15 400 km.

Kabely se pokládají pomocí speciálních lodí. Tyto lodě jsou schopny pojmout velké množství kabelu a dají se používat i za velmi nepříznivého počasí. Proces probíhá následovně. Loď táhne po dně moře jakýsi pluh, s jehož pomocí vyryje brázdu, do níž okamžitě vkládá kabel.

Stručně o Telia International Carrier

Telia International Carrier AB je 100% dceřiná společnost švédské telekomunikační firmy Telia, která zabezpečuje služby IP konektivity, hlasové služby a komunikační infrastrukturu a kapacitu. V současnosti je Telia IC předním evropským poskytovatelem IP konektivity do USA.

Telia IC vlastní síť optických kabelů Viking Network, která zajišťuje vysokokapacitní přenosovou šířku pásma a mezinárodní konektivitu po celém světě. Tato síť byla vybudována v rámci investičního projektu společnosti, který má za úkol do konce roku 2001 rozšířit pokrytí Telia IC ve Skandinávii, Evropě a USA. Evropská infrastruktura je navržena se síťovou topologií pro poskytování kompletního portfolia telekomunikačních služeb a IP konektivity ve všech významných městech. Na konci roku 2001 bude tato síť propojovat 50 evropských a amerických měst, přičemž by její předpokládaná délka měla dosáhnout 40 000 km.

Švédská společnost Telia je největším poskytovatelem Internetu v severoevropském telekomunikačním regionu. Spolu se svými pobočkami si po celém světě vytvořila silnou globální pozici. Zaměstnává 29 900 lidí a za rok 2000 dosáhla obratu ve výši více než 54 miliard švédských korun.

 www.telia.com
tisková zpráva

Článek ze dne 10. srpna 2001 - pátek