logo itpoint.cz

O snížení propojovacích cen při volání mezi pevnou a mobilní telefonní sítí Český Telecom s mobilními operátory stále jedná

Úroveň poplatků byla podle g.ř. Českého Telecomu Klímy historicky nastavena vysoko a nyní nadešel čas na jejich snížení - ale daleko výraznější, než mobilní operátoři dosud navrhují.

O snížení propojovacích cen při volání mezi pevnou a mobilní telefonní sítí Český Telecom s mobilními operátory stále jedná. "Věřím, že se dohodneme a nebudeme se muset obrátit s žádostí o rozhodnutí na Český telekomunikační úřad," prohlásil generální ředitel společnosti Přemysl Klíma.

Úroveň těchto poplatků byla podle Klímy historicky nastavena vysoko a nyní nadešel čas na jejich snížení - ale daleko výraznější, než mobilní operátoři dosud navrhují. Přestože alternativní operátor GTS již jednání s mobilními operátory ukončil bez dohody a obrátil se na Český telekomunikační úřad (ČTÚ), přičemž další alternativní operátor Aliatel jej bude velice pravděpodobně následovat, zůstává Klíma optimistou. "Snížení cen za propojení ze strany mobilních operátorů přece nemusí být jednorázový proces, čili jakýsi cenový skok," vysvětlil Klíma. Domnívá se, že by se mohlo dohodnout postupné snižování, tedy dlouhodobý proces přijatelný pro obě strany.

Mobilní operátoři dosud navrhují snížení poplatků zhruba o 15 procent. Větší snížení by podle nich nepokrylo jejich náklady. "Narozdíl od Českého Telecomu, který měl na stavbu sítě několik desítek let, jsme podle licenčních podmínek museli vybudovat prakticky celou naši síť daleko rychleji, přičemž jen do naší GSM sítě jsme během pěti let investovali 28 miliard korun," uvedl mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.

Český Telecom se může vzhledem k zájmu zvýšit svůj dosavadní podíl v Eurotelu z 51 na 100 procent ocitnout v paradoxní situaci. "Podrobně kalkulujeme, co která varianta cen přinese," vysvětlil Klíma. "I kdybychom se však s Eurotelem jako naší dceřinou společností dohodli na nějaké výhodnější ceně, museli bychom stejné podmínky navrhnout i zbývajícím operátorům," vysvětlil Klíma s poukazem na zákonný požadavek nediskriminačního chování.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 19. června 2001 - úterý