logo itpoint.cz

Odborníci odhadují 13 miliard Kč za prodej licencí UMTS

Velikost českého trhu + zkušenosti ze zahraničí = asi 13 mld. Kč - více licence vydělat nedokážou ...

Přestože vláda očekává z prodeje čtyř licencí na síť mobilních telefonů třetí generace (UMTS) 20 miliard Kč, může podle odborníků počítat nejvýše s třinácti miliardami. Experti na základě studií Deutsche Bank a ING Barings totiž upozorňují, že výsledky prodejů licencí UMTS v cizině a velikost českého trhu hovoří jasně - více licence vydělat nedokážou.

Odborníci upozorňují, že podle zkušeností ze sousedního Rakouska nebo Polska odpovídá cena čtyř českých licencí hodnotě zhruba 12 až 13 miliardám Kč. MfD připomíná, že zhruba tolik původně navrhoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ), když chtěl od každého držitele nové licence UMTS vybrat tři miliardy Kč. Vláda přitom po ČTÚ chce, aby licence vydělaly 20 miliard Kč, s kterými počítá jako s důležitým příjmem státního rozpočtu.

ČTÚ chce tři ze čtyř licencí na UMTS nabídnout současným mobilním operátorům - EuroTelu, RadioMobilu a Českému Mobilu - formou výběrového řízení. Zbývající čtvrtá licence, případně i další licence, o níž by některý z dosavadních operátorů neměl zájem, pak bude nabídnuta ve druhém kole procesu formou aukce. Té by se mohl zúčastnit i operátor, který by nepřistoupil na podmínky prvního kola, tj. výběrového řízení.  Návrh ČTÚ však ještě musí schválit vláda. Podle předběžných informací budou stávající operátoři ochotni zaplatit nejvýše čtyři miliardy Kč za jednu licenci.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 1. února 2001 - čtvrtek