logo itpoint.cz

ODS zpochybňuje výsledky tendru na digitální propojení studií České televize

Na pátečním jednání Poslanecké sněmovny o vládním návrhu Zákona o České televizi zpochybnil v rámci kritiky hospodaření ČT místopředseda ODS I. Langer i výsledky tendru ...

Na pátečním jednání Poslanecké sněmovny o vládním návrhu Zákona o České televizi zpochybnil v rámci kritiky hospodaření ČT místopředseda ODS I. Langer i výsledky tendru na zajišťování přenosů České televize. Pokračoval tak víceméně na parlamentní půdě v tom, co započal již odstupivší generální ředitel České televize Jiří Hodač po své instalaci na Kavčí hory.

V posledním kole tendru, který byl vyhlášen v květnu 2000 zůstali Český Telecom a České Radiokomunikace. V listpadu 2000 byl vyhlášen vítězem soutěže Český Telecom a získal tak zakázku na 420 mil. Kč. Podle sdělení zástupců České televize měla nabídka Českého Telecomu předčit konkurenci (ČRa) svou komplexností a úrovní zpracování navrhovaného řešení.

V průběhu příštích dvou let by měl tedy Český Telecom vybudovat pro potřeby České televize multifunkční optickou síť využívající špičkovou technologii ATM (vysokorychlostní, multimediální prostředí pro integrovaný přenos dat, hlasu i obrazu), která propojí televizní studia a všech 42 televizních vysílačů. Toto moderní řešení umožní, na rozdíl od konkurenční varianty (České radiokomunikace) , kterou ČT používala doposud, plně digitální přenos televizního signálu od jeho natočení přes zpracování ve studiu až po vysílání. V současnosti probíhá distribuce digitálně natáčených a zpracovávaných televizních programů mezi studii a vysílači analogově, což sebou nese nutnost opakovaného převádění materiálů z digitálního do analogového formátu a naopak. Distribuční a kontribuční síť po svém dokončení v budoucnosti usnadní také přechod na digitální pozemní vysílání televizních programů, které ČT plánuje zahájit v nejbližších letech.

Český Telecom tak bude exkluzivně zajišťovat přenos televizních pořadů mezi jednotlivými studii České televize, přenos signálu na televizní vysílače po celém území České republiky, mobilní (např. sportovní) přenosy a další telekomunikační služby, které Česká televize při své činnosti využívá.

Langer napadá zejména to, že konkurenční nabídka (tedy nabídka Českých radiokomunikací) byla přibližně o 200 mil. Kč levnější a to, že nebylo vypsáno výběrové řízení podle Zákonu o veřejných zakázkách. Zákon tendrem však porušen nebyl, navíc zástupci České Televize argumentují tím, že částka ve výši 380 mil. Kč stejně "padne" na zajištění provozu pozemních vysílačů.

Ve světle těchto událostí se nabízí úvaha, proč asi České radiokomunikace tak bezproblémově šly na ruku Hodačovi při vypínání "neautorizovaného signálu vzbouřenců z Kavčích hor" a do éteru šel signál Bobovize nebo bylo vysílání zcela potlačeno.

Celou záležitost s vypínáním signálu nyní prošetřuje ve správním řízení Český telekomunikační úřad, jehož hlavním bodem je podezření z porušení zákona. Porušení zákona se měly České Radiokomunikace dopustit podepsáním dodatku smlouvy o pronájmu přenosových cest mezi společností a generálním ředitelem ČT Jiřím Hodačem. Ten umožnil Hodačovi od 26. prosince zcela vyřadit z vysílání zpravodajské relace vyráběné stávkující redakcí.

Článek ze dne 15. ledna 2001 - pondělí