logo itpoint.cz

Oskar odstartoval svou verzi platebního SIM toolkitu

Oskar ve spolupráci s Komerční bankou připravil pilotní projekt plateb z mobilního telefonu vybaveného SIM toolkitovou aplikac

Platby z mobilu umožňují provádět úhrady za zboží a služby, podobně jako platební karty. Na rozdíl od dosavadních služeb ostatních operátorů na poli GSM bankingu s podporou SIM toolkit Oskar vytváří z mobilního telefonu inteligentní bankomat. Nevýhodou je nutnost vlastnit platební kartu, zatím pouze kartu Komerční banky a oproti GSM bankingu není podpora pasivních funkcí, jako je třeba výpis z účtu. Toolkitová aplikace si nicméně pamatuje několik posledních operací, které vykonala. Výhodou je jednoduchost, aplikaci vám nenahrává banka, pro spuštění stačí zadat do mobilu údaje z karty a kontrolní číslo. Tyto údaje a tedy kartu, kterou používáte, můžete libovolně měnit. V jednom okamžiku můžete pracovat ale jen s jedinou kartou.

Platby z mobilu umožňují pohodlné a bezpečné placení a aktivaci Oskarových služeb téměř kdykoli a kdekoli pomocí mobilního telefonu a platební karty Eurocard/MasterCard, Maestro, VISA, VISA Electron nebo American Express vydané Komerční bankou. Služba, která je postavena na bázi krátkých textových zpráv SMS a každý požadavek je tak autorizován ze strany operátora i partnerské banky, je připravena pro zákazníky paušálních tarifů i Oskaret.

Svým důrazem na zákazníkovo pohodlí prostřednictvím úspory času i peněz, platby z mobilu představují nejen nejdostupnější a nejpohodlnější způsob úhrady za telekomunikační služby v síti Oskar, ale další důležitý krok k plné personalizaci Oskarových služeb. Zákazník má možnost sám, bez prostředníků, ovládat svůj telefonní účet jen prostřednictvím mobilního telefonu. Uskutečněná platba je připsána na klientův účet u Oskara během několika minut. Výsledek provedené transakce je oznámen příchozí SMS.

Pro využívání služby Platby z mobilu je nutné použít nový typ SIM karet s menu rozšířeným o uvedenou službu. Stávající zákazníci Oskara mohou požádat o výměnu své SIM karty na OskarLince *077 (při volání z mobilního telefonu) popřípadě na čísle 0800 77 00 77. Výměna SIM karty proběhne do následujícího pracovního dne a je bezplatná. Novým zákazníkům bude rozšířená SIM karta zaslána na požádání prostřednictvím OskarKontaktu 0800 777 777.

"Zavedení této formy plateb za služby Oskara je pouze prvním krokem k rozvoji mobilní commerce. Zatím jde z naší strany tedy pouze o jakýsi pilotní projekt," vysvětlil Mario Mele, ředitel rozvoje nových služeb společnosti Český Mobil. GSM banking - tedy možnost ovládat pomocí mobilního telefonu svůj účet v bance - hodlá Oskar zavést až ve chvíli, kdy bude patrný výraznější zájem ze strany zákazníků. Až do konce června 2001 dostanou majitelé Oskaret, kteří využijí služby Platby z mobilu, bonus 50 Kč za každé dobití. Služba platby z mobilu tedy nyní umožňuje ve vztahu k Oskarovi: dobití Oskarty, platbu faktury, navýšení volací zálohy, platbu předem, aktivaci roamingu a volání do zahraničí složením zálohy, získat informace o tarifním telefonním účtu.

Článek ze dne 6. června 2001 - středa