logo itpoint.cz

Ostře sledované UMTS - je něco nového

Materiál o stavu tendru na UMTS zatím ČTÚ vládě nepředal

Informace o současném stavu výběrového řízení na provozovatele sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS) zatím Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vládě nepředal. ČIA to dnes potvrdili předseda ČTÚ David Stádník i tisková oddělení Úřadu vlády a ministerstva financí. Právě vláda přitom jako jediná může rozhodnout o případné změně podmínek výběrového řízení.

V prvním kole tendru byly licence za pevnou cenu zhruba 6,7 miliardy korun nabídnuty stávajícím operátorům Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Zatímco nejmladší operátor Český Mobil cenu neakceptoval a hodlá se zúčastnit až druhého kola, společnosti Eurotel a RadioMobil přihlášky do tendru odevzdaly. Zároveň však žádají o možnost splácet částku za licenci po dobu několika let, omezení celkového počtu udělených licencí na tři nebo možnost odepsat si náklady na získání licence z daní.

Podmínky navrhované operátory nyní zpracovává ČTÚ, konečné rozhodnutí ohledně případných změn tendru však náleží vládě, která původně z prodeje licencí UMTS počítala s dvacetimiliardovým příjmem do letošního státního rozpočtu. Ve druhém kole pak mají být formou dražby prodány licence, o kterých se nerozhodne v prvním kole. Přímo z podmínek výběrového řízení jednoznačně nevyplývá, zda ČTÚ udělí původně plánované čtyři licence, nebo zda budou nakonec uděleny pouze tři. Pokud ČTÚ doporučí současnou nabídku Eurotelu a RadioMobilu nepřijmout, může vláda rozhodnout formou aukce prodat všechny licence nebo i vypsat zcela nové výběrové řízení.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 23. srpna 2001 - čtvrtek