logo itpoint.cz

Paegas byl zahnán do kouta a hraje vabank

O propojovacích poplatcích mezi mobilní sítí RadioMobilu a Českým Telecomem rozhodne Český telekomunikační úřad

O propojovacích poplatcích mezi mobilní sítí RadioMobilu a Českým Telecomem rozhodne Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Obě společnosti se totiž v otázce poplatků za ukončení hovorů ani po několikaměsíčních jednáních neshodly. ČIA to dnes sdělil tiskový mluvčí RadioMobilu Jiří Hájek.

Jak dodal, RadioMobil "s konečnou platností" odmítl cenové návrhy Českého Telecomu. "Český Telecom nabízel cenu, která je nižší než polovina průměrné ceny za ukončení hovoru v evropských mobilních sítích. Aktuálně platná cena za ukončení hovoru v pevné síti Českého Telecomu je však přitom o několik desítek procent vyšší, než je úroveň obvyklá v Evropě," dodal Hájek.

RadioMobil se proto v pátek 3. srpna obrátil k ČTÚ a požádal jej, aby v záležitosti propojovacích poplatků rozhodl. "Jsme připraveni regulačním expertům doložit, že naše návrhy jsou plně v souladu nejen s úrovní cen obvyklou v Evropě, ale i s kalkulacemi nákladů, jak to požaduje telekomunikační zákon," uvedl ředitel telekomunikačních vztahů a strategie společnosti RadioMobil Martin Klocperk.

RadioMobil patří do skupiny Deutsche Telekom - jednoho z největších světových telekomunikačních operátorů. Ten prostřednictvím dceřiné společnosti T-Mobil vlastní 92,136 procenta v konsorciu C-Mobil. Dalšími akcionáři CMobilu jsou STET mobile holdings N. V. (7,164 procenta) a PVT, a. s. (0,7 procenta). Mezinárodní konsorcium C-Mobil vlastní nyní 60,8 procenta společnosti RadioMobil, jejímž druhým největším akcionářem jsou České radiokomunikace. Ke konci června 2001 pracovalo ve společnosti 2266 zaměstnanců, což je o 6 procent více než ke stejnému datu loňského roku.

Hlavním akcionářem Českého Telecomu je nyní Fond národního majetku ČR, který vlastní 51 procent akcií. Dalších 27 procent vlastní holandsko-švýcarské konsorcium TelSource, tvořené společnostmi KPN Royal Dutch Telecom a Swisscom. Přímo KPN Royal Dutch Telecom pak vlastní ještě dalších 6,5 procenta akcií. Nový majoritní vlastník Českého Telecomu by měl vzejít z výběrového řízení na podzim letošního roku.

Tolik agenturní zpráva ČIA. Pan Hájek bohužel nijak nevyvrací argumenty Asociace provozovatelů veřejných telefonních sítí, tedy zejména jak je možné platit za hovor mobil - mobil i několikrát méně než za volání z pevné linky na mobil. Argumentace průměrnými evropskými cenami velmi kulhá. Jde o to, kterou zemi zvolíte. Ty "drahé" se stejně chystají přistřihnout křídla svých nenasytných mobilních operátorů. Nezbývá než doufat, že ČTÜ opět najde argumenty ve prospěch spotřebitelů, tak jako tomu bylo před pár měsíci v případě propojovacích cen Českého Telecomu. Bylo by roztomilé, pokud by stanovené propojovací poplatky byly ještě nižší, než nabídka Českého Telecomu.

Článek ze dne 6. srpna 2001 - pondělí