logo itpoint.cz

Paegas zkvalitní přenos hlasu a pokrytí ve své GSM síti

Standard pro vylepšení přenosu hlasu a pokrytí Adaptive Multirate (AMR) zavede do sítě GSM Paegas společnost RadioMobil.

Standard pro vylepšení přenosu hlasu a pokrytí Adaptive Multirate (AMR) zavede do sítě GSM Paegas její provozovatel, společnost RadioMobil. "Rozhodli jsme se připravit na příchod této nejmodernější technologie a nabídneme ji zákazníkům, jakmile to bude možné," uvedl generální ředitel společnosti Roland Mahler. Celkové investice do zavedení AMR budou činil téměř 500 milionů korun.

Součástí řešení je přitom také podpora standardu enhanced full rate (EFR), která bude do sítě GSM Paegas zavedena v předstihu před implementací standardu AMR. Adaptive Multirate je zcela nový standard Evropského telekomunikačního institutu (ETSI), který výrazně převyšuje EFR a přináší velmi podstatné zlepšení kvality přenášených hovorů, a to i v místech se stíženým příjmem signálu, kde starší technologii EFR nelze využít.

RadioMobil v loňském roce zvýšil počet základnových stanic (BTS) o více než 750, nyní jich má přibližně 2500. Konkurenční EuroTel vloni posílil síť o více než 800 nových základnových stanic, celkem jich má přes 2600. Počet buněk v síti GSM Paegas se zvýšil o 66 %. "Významná část z nich je přitom v pásmu 1800 MHz, které využíváme hlavně v místech s velkým provozem, tedy především ve městech," upřesnil Mahler. Ten zároveň připomněl, že RadioMobil, stejně jako konkurenční operátoři EuroTel a Český Mobil, vloni
splnil všechny licenční podmínky stanovené Českým telekomunikačním úřadem.

RadioMobil vstoupil na český trh v roce 1996 jako druhý operátor. V současnosti pokrývá přes 99 % populace České republiky a jeho služeb na konci loňského roku využívalo přes 1,85 milionu zákazníků. Firma patří do skupiny Deutsche Telekom prostřednictvím jeho dceřiné společnosti T-Mobil.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 23. února 2001 - pátek