logo itpoint.cz

Pevná telefonní linka 2002 - luxus pro bohaté ?

Podle prvních zpráv změny regulovaných cen nevypadaly dramaticky. Opak je pravdou. 299 Kč měsíčně za bytovou stanici je ale šok ...

Podle prvních zpráv změny regulovaných cen nevypadaly dramaticky. Opak je pravdou. 299 Kč měsíčně za bytovou stanici je ale šok. Cena ještě není definitivní, ale Český Telecom o ní vážně uvažuje.

Sice by zde měl být obsažen hovorový kredit kolem 100 Kč na (na rozdíl od Home Mini) nezdvojnásobené hovorné, ale pro nejmasovější skupinu domácností jde o změnu velmi nepříjemnou.

Smysl změny je jasný - zajistit si vyšší jistý příjem z každé linky. Lze za tím asi najít i snahu převézt část příjmů z nejistého hovorného do jistějšího paušálu. Také v té souvislosti je třeba připomenout možnost volby operátora pomocí předvolby, která odstartuje v pololetí 2002, a bude pro Telecom samozřejmě znamenat právě úbytek příjmů z hovorného ...

Při totální absenci konkurence přístupné pro domácnosti, díky minulým rozhodnutím brzdícím liberalizaci, tak tento typ účastníků zůstává poslední skupinou vhodnou k monopolistickému oškubání.

ČTÚ druhým rokem reguluje i ceny hovorného, ale oproti dřívějšímu kritizovanému jednání Ministerstva financí (MF) nedošlo ke zlepšení. Takže i nyní buďme připraveni na tvrzení o celkovém zvýšení cenové hladiny o nejvýše 3,7 procenta. Jde o hru s čísly, která začala v roce 1998 při zavádění časové tarifikace a do plného uvolnění trhu včetně místních smyček ani neskončí. Tehdy údajně kvalifikovaní úředníci MF přehlédli negativní dopad pro připojení k Internetu, když při posuzování změny cen brali za bernou minci "běžný" dvouminutový hovor. Trochu to připomínalo tolikrát zesměšňovaný reklamní Běžný prací prášek.

V podstatě i v dalších letech bylo hovorné zdražované rádoby o jen o několik inflačních procent, ale zaváděním či měněním různých parametrů stanovení ceny hovoru šlo vždy o změny mnohem podstatnější a citelnější.

Aktuálně to je třeba minimální účtovaná doba hovoru. Třeba u mezinárodních hovorů jde o celou minutu, takže nemáte šanci nic ušetřit při faxování dokumentu kvalitním rychlým faxem, každý omyl nebo nechtěné dovolání na záznamník tvrdě zaplatíte.

Zmiňovaným uživatelům skupiny domácností, kteří by si ochranu regulátora zasloužili nejvíce, nastavoval dosud Telecom alespoň trochu přívětivou tvář zaváděním různých mimošpičkových cenových změkčení. Pokud ale potřebuje důchodce nebo maminka na mateřské, tedy obvykle ti sociálně nejpotřebnější, komunikovat s lékařem nebo s úřady, těžko tak mohou činit po 22 hodině …

Ani zavedení tarifu Home Mini pro málo volající nic neřeší. Pokud Home Mini zvolíte, a náhodou své hovory neevidujete se stopkami, snadno můžete některý měsíc překročit hranici, kdy se takto postavený tarif naopak prodraží. Zlevnění místního spojení o 5 nebo 10 haléřů mnoho nevyřeší.

Nezbývá než tiše závidět podnikové klientele, kde již díky alespoň nějaké konkurenci musí své případné cenové šoky dominantní operátor vážit na lékárnických vahách. Dobrá zpráva to je také pro mobilní operátory, kam jedině mohou domácnosti od bývalého monopolisty utéci.

Analytici Telecomu si ale určitě dobře spočítali, že takto ztratí zase jen o ty nejméně volající, a tedy nejméně výnosné zákazníky. Mobilní operátoři tak získají zase několik tisíc uživatelů předplacených služeb, které mohou začít přesvědčovat, že nevázat se není vždy nejvýhodnější. Díky konkurenčnímu triumvirátu naštěstí asi nevznikne prostor pro přitažení cenových šroubů u mobilních předplacených tarifů. Naopak snad lze čekat zavedení nějakých slev na lokální hovory v mobilních sítích, jak to známe ze zahraničí, jako reakci na zvětšení dosahu místního hovorného pevné sítě po přečíslování na konci září 2002.

Článek ze dne 20. prosince 2001 - čtvrtek