logo itpoint.cz

Podíl alternativních operátorů na trhu pevných telefonních linek v ČR dosáhne do pěti let třiceti až čtyřiceti procent

Shodují se na tom zástupci operátorů, které oslovila Česká informační agentura. V loňském roce přitom podíl alternativních operátorů činil přibližně tři procenta, zbývající část trhu ovládal dříve monopolní Český Telecom.

Na tomto tvrzení se shodují zástupci operátorů, které oslovila Česká informační agentura. Jak vyplývá z jejich oficiálních údajů, v loňském roce přitom podíl alternativních operátorů činil přibližně tři procenta, zbývající část trhu ovládal dříve monopolní Český Telecom.

Operátoři se shodují, že poměr bude výrazně jiný v případě místního volání a jiný u mezinárodních hovorů, kde již konkurence existuje delší dobu.

"Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že tržní podíl dominantního operátora může zůstat mezi šedesáti až osmdesáti procenty," domnívá se tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha. "Přestože podrobnější plány a plány a odhady nezveřejňujeme, předpokládáme, že se budeme pohybovat v horní polovině uvedeného rozpětí," dodal mluvčí. Důležitým faktorem budou podle něj také absolutní čísla udávající velikost trhu, takže ani nižší podíl na rostoucím trhu nemusí nutně znamenat pokles výnosů.

Liberalizaci trhu hlasových služeb umožnil od začátku letošního roku nový telekomunikační zákon. Alternativní operátoři však zatím mohou své služby nabízet prakticky jen zákazníkům z řad firem, nikoliv domácností. Důvodem bylo především posunutí termínu pro možnost zavedení volby operátora do 30. června 2002 a lhůty pro převoditelnost čísel až do konce roku 2002. Podle ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga totiž zkušenosti se zaváděním přenositelnosti čísel v Evropské unii ukazují, že vytvořit podmínky pro tuto možnost je reálné v době nejméně dvou let od úplné liberalizace telekomunikačního trhu.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 4. července 2001 - středa