logo itpoint.cz

Pokuta ve výši 200 milionů korun pro TelSource

Důvodem je nesplnění podmínek, ke kterým se TelSource zavázal při privatizaci Českého Telecomu za záruku zachování jeho monopolu do roku 2000.

Pokutu ve výši zhruba 200 milionů korun dostane od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) společnost TelSource, která je strategickým partnerem Českého Telecomu (ČTe). Důvodem je nesplnění podmínek, ke kterým se TelSource zavázal při privatizaci ČTe za záruku zachování jeho monopolu do roku 2000.

Podle předsedy ČTÚ, Český Telecom nezavedl tolik telefonních linek a nezprovoznil tolik automatů, kolik měl. Podle náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcely Gürlichové i dřívějších vyjádření představitelů TelSource se však situace na telekomunikačním trhu během pěti let od podpisu původní smlouvy výrazně změnila. "Tehdy nikdo nemohl tušit například to, že v roce 2000 bude téměř
každý druhý mít mobilní telefon. Jako nereálné se proto ukázalo zavádění tolika telefonních automatů," řekla Gürlichová. Zástupci TelSource i Českého Telecomu se k pokutě zatím nechtějí vyjadřovat, protože její výši zatím neobdrželi oficiálně.

Pokuta pro dosavadního strategického partnera Českého Telecomu neohrozí další postup a rychlost privatizace bývalé monopolní telekomunikační společnosti. "Výši pokuty, o které rozhodne Fond národního majetku jako zástupce státu v Českém Telecomu, zatím není možné zveřejnit," sdělila mluvčí Fondu národního majetku (FNM) Jana Víšková. Strategickým partnerem je společnost TelSource, jejímiž podílníky jsou nizozemská KPN a švýcarská firma Swisscom.

Na vypořádání závazku se však už podle Víškové FNM s TelSource rámcově dohodl. "Obě strany mají nadále zájem na společném postupu při prodeji svých podílů v Českém Telecomu," uvedla mluvčí. "Práce na finální podobě smlouvy v těchto dnech vrcholí a ukončení jednání lze předpokládat během příštího týdne," dodala Víšková bez bližších podrobností.

KPN letos oficiálně potvrdil svůj odchod z Českého Telecomu, kde ovládá 27 procent prostřednictvím TelSource a dalších 6,5 procenta přímo. Se státem nyní jedná o možném společném prodeji svého podílu spolu s plánovaným prodejem dosavadního 51procentního podílu Fondu národního majetku. Swisscom již dříve uvedl, že nepovažuje investici v Telecomu za strategickou.


 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 17. května 2001 - čtvrtek