logo itpoint.cz

Poradce pro licence UMTS bez výběrového řízení

Je při výběru licenčního poradce všechno v pořádku?

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nevypíše výběrové řízení na poradce při prodeji licencí pro sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS), přestože to původně tvrdil. Informuje o tom pondělní vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Poradce vzejde z firem Linklaters, United Talent Central Europe, CEA Investment a Central Europe Trust, tedy z firem, které ČTÚ samy nabídly své služby. "Přece se nebudeme vnucovat někomu, kdo o to nestojí," cituje MfD vysvětlení předsedy ČTÚ Davida Stádníka.

Deník upozorňuje, že kromě první z uvedených společností, která je mezinárodní právnickou firmou, nejde o známé firmy z oboru poradenství. Tři zbývající byly zapsány do obchodního rejstříku až letos. Sám Stádník odmítl pro MfD jména komentovat s tím, že sdělí až vítěze. "Podle lidí z oboru ovšem chtělo úřadu radit nejméně deset firem," dodává deník.

Licence na provozování třetí generace mobilních telefonů (UMTS) budou uděleny do konce tohoto roku. Podle ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga má o čtyři licence má zájem přibližně desítka firem, včetně tří stávajících operátorů. Všichni se podle něj budou snažit zaplatit co nejmenší částku, vláda však bude trvat na svých původních představách. Sám ministr by rád, aby každý provozovatel zaplatil státu za licenci přibližně sedm miliard korun.

 Česká informační agentura
pj

Článek ze dne 29. května 2001 - úterý