logo itpoint.cz

Předseda ČTÚ má určité pochybnosti o reálnosti dvacetimiliardového výnosu z prodeje licencí na UMTS v ČR

Pokud nebudou stávající operátoři souhlasit s cenou pěti miliard v prvním kole, může pro ně podle Stádníka znamenat účast ve druhém kole jisté riziko ...

Přestože má předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník určité pochybnosti o reálnosti celkem dvacetimiliardového výnosu z prodeje čtyř licencí na provozování mobilní sítě třetí generace (UMTS) v České republice, není podle něj možné diskutovat o změně ceny za jednu licenci. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. O způsobu prodeje licencí rozhodla ve středu vláda. V prvním kole mají být nabídnuty licence stávajícím operátorům, a to za pevnou cenu pět miliard Kč. Nejméně jedna zbylá licence pak bude prodána ve druhém kole formou dražby – té se budou moci zúčastnit i operátoři, kteří nepřistoupí na podmínky prvního kola.

"V návrhu, který ČTÚ předložil  vládě, jsme vycházeli z jejího zadání, aby se prodejem licencí v letošním roce získalo do státního rozpočtu dvacet miliard korun," vysvětlil Stádník v rozhovoru pro Právo. O ceně pěti miliard za jednu licenci pro stávající operátory již není možné diskutovat a nezbývá než pokračovat podle stanoveného harmonogramu, aby licence mohly být do konce září uděleny.

"Vstup jednoho nového mobilního operátora na náš trh by nesporně přispěl k jeho oživení, ale větší počet by už určitě byl příliš," odpověděl na otázku ohledně přiměřenosti počtu čtyř licencí na UMTS. Dodal, že sám ví zatím pouze o jednom novém potenciálním uchazeči o český trh – je však možné, že členové vlády mají díky svým zahraničním cestám a jednání s průmyslníky lepší informace. Stádník připomněl, že trh mobilní telefonie se právě v České republice rozvíjí způsobem, jaký ve své dynamice nemá v Evropě obdoby.

Pokud nebudou stávající operátoři souhlasit s cenou pěti miliard v prvním kole, může pro ně podle Stádníka znamenat účast ve druhém kole jisté riziko. "Možná se objeví více zájemců, než bude licencí, a cena půjde nahoru. Navíc by se při více účastnících mohlo stát, že na ně licence nezbude," řekl v rozhovoru pro Právo a dodal, že je na operátorech, aby zvážili, "zda pro ně není lepší vrabec v hrsti než holub na střeše". Stádník zatím nemůže odhadnout, jaká bude vyvolávací cena pro druhé kolo. ČTÚ bude po prvním kole informovat vládu o jeho průběhu, aby pak kabinet mohl podmínky pro další průběh prodeje případně upravit.

Stávající operátoři se již vyjádřili, že přijatelná je pro ně cena maximálně 3 mld. Kč za jednu licenci. Skepticky se k výši vládního očekávání vyjadřují i experti na základě studií Deutsche Bank, ING Barings a Merrill Lynch. Podle zkušeností ze sousedního Rakouska nebo Polska odpovídá cena čtyř českých licencí hodnotě zhruba 12 až 13 miliardám korun, tedy asi třem miliardám korun za jednu licenci.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 19. února 2001 - pondělí